🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: صدور مجوز ساخت بارگاه بهداشتی زرشک و عناب در استان تسهیل شد.
دکتر قناعت با بیان این مطلب در دیدار با معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: در گذشته این مجوز برای باغات بالای پنج هزار مترمربع صادر می‌شد که روند صدور مجوز تسهیل شد و کشاورزان می‌توانند در باغات عناب و زرشک به متراژ ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع و بالاتر اقدام به احداث بارگاه کنند.
🔹 وی ضمن تشکر از نگاه ویژه معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور به این استان در انعطاف‌ پذیری در قوانین درخصوص صدور مجوز بارگاه بهداشتی زرشک، گفت: در مجموع یک سوم مردم خراسان جنوبی کشاورز و اکثراً زرشک کار هستند.
🔹استاندار با اشاره به کم برخوردار بودن خراسان جنوبی و اینکه در گذشته به این استان کمتر توجه شده، گفت: مساعدت ویژه حضرتعالی در صدور مجوز بارگاه زرشک و عناب جای قدردانی دارد چرا که در نشست‌ها و دیدارهای مختلف با کشاورزان نبود بارگاه بهداشتی زرشک و خانه کارگری از دغدغه‌های جدی آنان بود.
🔹قناعت بیان کرد: در چند جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به رفع این دغدغه کشاورزان پرداخته شده که انعطاف حضرتعالی در صدور مجوز ساخت بارگاه زرشک و عناب برای اراضی باغی با متراژ ۲ هزار و ۵۰۰ متر و بالاتر، این دغدغه کشاورزان رفع شد.
🔹وی با تأکید براینکه موضوع سنددار شدن اراضی کشاورزی در خراسان جنوبی هم به جد دنبال شود تا از برنامه عقب نیفتیم، عنوان کرد: در کنار صدور مجوز بارگاه زرشک و عناب باید کشاورزان هم مجاب به سنددار کردن اراضی خود شوند و نیز صدور پایان کار برای بارگاه زرشک و عناب در گرو سنددار کردن اراضی کشاورزی باشد.
🔹قناعت با اشاره به سفر روز گذشته سفیر قرقیزستان به استان و ارائه ۱۰ راهکار مکتوب برای ایجاد تعاملات بین خراسان جنوبی و این کشور، گفت: به دنبال این هستیم که تعاملی بین بخش خصوصی دو کشور ایجاد شود تا از این پس ارتباطات و مراودات خوبی داشته باشیم.
🔹وی تصریح کرد: در جریان این سفر بر روی صادرات زرشک به کشور قرقیزستان تأکید شد و این موضوع مکتوب هم ارائه شد که مورد استقبال سفیر قرار گرفت.
🔹به گفته وی؛ در خراسان جنوبی در خصوص ویلاسازی در اراضی کشاورزی و کاهش سطح اراضی کشاورزی جای نگرانی وجود ندارد.
🔸 ۲۷ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی سنددار شد
🔹رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم در این دیدار گفت: از دغدغه‌های اصلی زرشکاران خراسان جنوبی صدور مجوز ساخت بارگاه بهداشتی زرشک است تا بار میکروبی زرشک کاهش یابد و بتوانیم صادرات مطلوبی از محصول زرشک را داشته باشیم.
🔹مهدی جعفری افزود: درخصوص صدور مجوز بارگاه زرشک مردم دو مشکل داشتند یکی سنددار بودن اراضی و دیگری متراژ زمین بود که باید حتماً متراژ زمین کشاورز بالای پنج هزار مترمربع باشد.
🔹وی ادامه داد: امروز با حضور معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور تصمیمات خوبی در خراسان جنوبی گرفته شده که ابتدا برای صدور مجوز متراژ زمین از پنج هزار مترمربع به ۲ هزار ۵۰۰ متر تقلیل پیدا کرد.
🔹جعفری بیان کرد: با تسهیل صدور مجوز از این پس برای ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع از اراضی زرشک با ۲۰۰ اصله درخت مجوز ساخت بارگاه بهداشتی زرشک به متراژ ۴۰ مترمربع صادر می‌شود و به ازای هر هزار متر افزایش متراژ زمین هم ۱۰ متر به متراژ بارگاه اضافه خواهد شد.
🔹وی خاطرنشان کرد: برای محصول عناب هر برای هر ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع متراژ باغ عناب مجوز ساخت ۳۰ مترمربع بارگاه داده خواهد شد و به ازای هر هزار متر افزایش متراژ زمین کشاورز، هشت متر به متراژ بارگاه اضافه خواهد شد.
🔹رئیس سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد: برای رفع دغدغه مردم در تأمین سند اراضی، برای احداث بارگاه زرشک و عناب در ابتدای آغاز بکار درخواست سند نخواهیم داشت اما برای پایان کار بارگاه حتماً باید سند زمین کشاورزی ارائه شود.
🔹جعفری با اشاره به سنددار شدن اراضی کشاورزی استان هم گفت: ۲۷ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی تاکنون سند دار شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور