?استاندار خراسان جنوبی گفت: صدور مجوز ساخت بارگاه بهداشتی زرشک و عناب در استان تسهیل شد.
دکتر قناعت با بیان این مطلب در دیدار با معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: در گذشته این مجوز برای باغات بالای پنج هزار مترمربع صادر می‌شد که روند صدور مجوز تسهیل شد و کشاورزان می‌توانند در باغات عناب و زرشک به متراژ ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع و بالاتر اقدام به احداث بارگاه کنند.
? وی ضمن تشکر از نگاه ویژه معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور به این استان در انعطاف‌ پذیری در قوانین درخصوص صدور مجوز بارگاه بهداشتی زرشک، گفت: در مجموع یک سوم مردم خراسان جنوبی کشاورز و اکثراً زرشک کار هستند.
?استاندار با اشاره به کم برخوردار بودن خراسان جنوبی و اینکه در گذشته به این استان کمتر توجه شده، گفت: مساعدت ویژه حضرتعالی در صدور مجوز بارگاه زرشک و عناب جای قدردانی دارد چرا که در نشست‌ها و دیدارهای مختلف با کشاورزان نبود بارگاه بهداشتی زرشک و خانه کارگری از دغدغه‌های جدی آنان بود.
?قناعت بیان کرد: در چند جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی به رفع این دغدغه کشاورزان پرداخته شده که انعطاف حضرتعالی در صدور مجوز ساخت بارگاه زرشک و عناب برای اراضی باغی با متراژ ۲ هزار و ۵۰۰ متر و بالاتر، این دغدغه کشاورزان رفع شد.
?وی با تأکید براینکه موضوع سنددار شدن اراضی کشاورزی در خراسان جنوبی هم به جد دنبال شود تا از برنامه عقب نیفتیم، عنوان کرد: در کنار صدور مجوز بارگاه زرشک و عناب باید کشاورزان هم مجاب به سنددار کردن اراضی خود شوند و نیز صدور پایان کار برای بارگاه زرشک و عناب در گرو سنددار کردن اراضی کشاورزی باشد.
?قناعت با اشاره به سفر روز گذشته سفیر قرقیزستان به استان و ارائه ۱۰ راهکار مکتوب برای ایجاد تعاملات بین خراسان جنوبی و این کشور، گفت: به دنبال این هستیم که تعاملی بین بخش خصوصی دو کشور ایجاد شود تا از این پس ارتباطات و مراودات خوبی داشته باشیم.
?وی تصریح کرد: در جریان این سفر بر روی صادرات زرشک به کشور قرقیزستان تأکید شد و این موضوع مکتوب هم ارائه شد که مورد استقبال سفیر قرار گرفت.
?به گفته وی؛ در خراسان جنوبی در خصوص ویلاسازی در اراضی کشاورزی و کاهش سطح اراضی کشاورزی جای نگرانی وجود ندارد.
? ۲۷ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی سنددار شد
?رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم در این دیدار گفت: از دغدغه‌های اصلی زرشکاران خراسان جنوبی صدور مجوز ساخت بارگاه بهداشتی زرشک است تا بار میکروبی زرشک کاهش یابد و بتوانیم صادرات مطلوبی از محصول زرشک را داشته باشیم.
?مهدی جعفری افزود: درخصوص صدور مجوز بارگاه زرشک مردم دو مشکل داشتند یکی سنددار بودن اراضی و دیگری متراژ زمین بود که باید حتماً متراژ زمین کشاورز بالای پنج هزار مترمربع باشد.
?وی ادامه داد: امروز با حضور معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی سازمان امور اراضی کشور تصمیمات خوبی در خراسان جنوبی گرفته شده که ابتدا برای صدور مجوز متراژ زمین از پنج هزار مترمربع به ۲ هزار ۵۰۰ متر تقلیل پیدا کرد.
?جعفری بیان کرد: با تسهیل صدور مجوز از این پس برای ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع از اراضی زرشک با ۲۰۰ اصله درخت مجوز ساخت بارگاه بهداشتی زرشک به متراژ ۴۰ مترمربع صادر می‌شود و به ازای هر هزار متر افزایش متراژ زمین هم ۱۰ متر به متراژ بارگاه اضافه خواهد شد.
?وی خاطرنشان کرد: برای محصول عناب هر برای هر ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع متراژ باغ عناب مجوز ساخت ۳۰ مترمربع بارگاه داده خواهد شد و به ازای هر هزار متر افزایش متراژ زمین کشاورز، هشت متر به متراژ بارگاه اضافه خواهد شد.
?رئیس سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد: برای رفع دغدغه مردم در تأمین سند اراضی، برای احداث بارگاه زرشک و عناب در ابتدای آغاز بکار درخواست سند نخواهیم داشت اما برای پایان کار بارگاه حتماً باید سند زمین کشاورزی ارائه شود.
?جعفری با اشاره به سنددار شدن اراضی کشاورزی استان هم گفت: ۲۷ درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی تاکنون سند دار شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور