استاندار خراسان جنوبی از اقدامات و برنامه‌هایی خبر داد که روستای گردشگری نای بند در شهرستان طبس را متحول می‌سازد.

، محمدصادق معتمدیان شامگاه پنجشنبه در جمع مردم نای بند از توابع شهرستان طبس گفت: امیدواریم با انجام برنامه‌هایی مثل تامین گاز، آب و برق پایدار، بهسازی محور و ورودی‌های روستا، شاهد تحول در چهره روستا باشیم.

وی که در جمع مردم نای بند از مشکلات آنان مطلع شده بود، در حسینیه روستا به تشریح برنامه‌های استان درخصوص رفع مسایل موجود پرداخت و سپس موارد عنوان شده را از نزدیک بازدید و بررسی کرد.

استاندار خراسان جنوبی ضمن تشکر از مدیران حوزه استانی و شهرستانی که این سفر را همراهی کردند، بررسی خواسته‌های مردم و تعیین جدول زمان‌بندی برای رفع کامل آنها را به معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری محول کرد.

وی درخصوص دو محور منتهی به نای بند گفت: برای بهسازی محور ۳۰ کیلومتری که نای بند را به دیهوک متصل می‌کند، با تخصیص اعتبارات ملی و تقویت پیمانکار به سرعت اجرای پروژه کمک خواهیم کرد.

معتمدیان با اشاره به اینکه بهسازی محورهای مواصلاتی از اولویت‌های استان است تصریح کرد: درخصوص بهسازی مسیر ۲۸ کیلومتری نای بند – راور هم مطالعات کار، اجرای پروسه مناقصه و واگذاری پروژه به پیمانکار طی یک برنامه زمان‌بندی مشخص انجام خواهد گرفت.

به گفته وی کاهش آمار تصادفات، بالابردن ضریب ایمنی مسیر و تسهیل شرایط تردد از مهمترین پیامدهای این اقدام است.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه نیاز است این منطقه به شبکه برق سراسری متصل شود تا مردم دیگر دغدغه قطعی برق در زمان پیک مصرف را نداشته باشند گفت: تلاش استان بر این است تا طی یک بازه زمانی دو ساله این مشکل را برطرف کند.

وی متذکر شد: حجم کار و هزینه لازم برای تامین برق پایدار روستای نای بند به اندازه برق‌رسانی ۲۰ روستا است.

وی به اقدام جهادی شرکت گاز برای اتصال روستاهای استان به شبکه سراسری گاز در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: با اقدامات سال گذشته، در حال حاضر ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان گازدار شده‌اند.

معتمدیان بیان کرد: گازرسانی به ۴۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار و زیر ۲۰ خانواری که در مسیر خطوط گاز قرار دارند، از برنامه‌های سال جاری شرکت گاز است.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای اتصال شهر دیهوک به شبکه سراسری گاز یادآور شد: این پروژه سال گذشته به پیمانکار واگذار شد و براساس برنامه تعیین شده، دیهوک تا پایان فروردین سال آینده به شبکه سراسری گاز متصل می‌شود.

معتمدیان افزود: به شرکت گاز ابلاغ می‌کنیم تا اجرای شبکه روستا را امسال در دستور کار قرار دهد و بعد از اتمام پروژه دیهوک، تمامی تجهیزات و امکانات موجود را به اینجا منتقل کند.

وی گفت: تمام سعی خود را می‌کنیم تا پایان خرداد سال آینده، نای بند را به شبکه گاز وصل کنیم.

به گفته وی اجرای شبکه فاضلاب روستا، کف سازی، محوطه سازی و زیباسازی روستا هم از برنامه‌هایی است که اجرایی خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی از تامین اینترنت پرسرعت روستا تا ۶ ماه آینده نیز خبر داد.

وی با اشاره به اقلیم، بافت قدیمی، نخلستان‌ها و شرایط خاص نای بند، این روستا را به لحاظ گردشگری منحصر به فرد خواند و گفت: از حوزه میراث فرهنگی می‌خواهیم به طور ویژه به این منطقه ورود کند و طرح‌های خاصی را شناسایی کند که زمینه ایجاد شغل و درآمد پایدار را برای مردم فراهم می‌کند.

استاندار خراسان جنوبی که روز پنجشنبه به همراه معاونان خود و جمعی از مدیران استانی به شهرستان طبس رفت، با مردم روستاهای نای بند و زردگاه بخش دیهوک از توابع این شهرستان دیدار و در مراسم عزاداری شهادت حضرت علی (ع) و شب قدر در روستای فهالنج شرکت کرد.

معتمدیان در ادامه این سفر از روستاهای زردگاه و دیگ رستم هم بازدید کرد و بررسی مسایل و مشکلات این دو منطقه را از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و مدیران حاضر خواستار شد.

مراسم دومین شب از لیالی قدر و عزاداری شهادت حضرت علی (ع) در امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) شهرستان طبس با حضور استاندار خراسان جنوبی، معاونان استاندار، قشرهای مختلف مردم، منتخب مردم فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان برگزار شد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان طبس در ۲۷۰ کیلومتری غرب بیرجند است.

طبس تنها شهرستان استان است که فرمانداری ویژه دارد.