استاندار خراسان جنوبی، توسعه همه جانبه ، متوازن و پایدار استان را در گروی به خدمت گرفتن همه سرمایه های مادی و معنوی ممکن دانست.
ملانوری با بیان این مطلب در جلسه” ستاد توسعه خاوران” که با حضور معاونین استاندار، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، رؤسای کمیته ها و همچنین فرمانداران و مدیران استان که به صورت ویدئوکنفرانس حضور داشتند، گفت: خطه زرخیز خراسان جنوبی با همه ظرفیت ها و منابع کم نظیر در بسیاری از بخش ها نظیر معدن، گردشگری،کشاورزی، مرز و همجواری با شش استان کشور،… و با همه تلاش های صورت گرفته همچنان از استان های کم برخوردار کشور محسوب می شود، که این موضوع مهم باید با نقش آفرینی مردم و تلاش مضاعف مدیران برطرف گردد.
🔹وی افزود: هدف تشکیل این ستاد، شناساندن ظرفیت های کم نظیر استان در سطح کشور و حوزه بین المللی است.
🔹استاندار ادامه داد: همه سرمایه های استان باید در کنار هم و در فضایی هم افزا برای خدمت در توسعه همه جانبه استان قرار گیرند و در کنار هم برای استان تلاش نمایند.
🔹ملانوری رقم خوردن هر اتفاق مثبت در جامعه را محصول کار جمعی دانست و گفت : توسعه زمانی محقق می گردد که با ایجاد سازوکاری مناسب با مدیریت محلی و بومی و با استفاده از همه امکانات و ظرفیت ها، رشد و توسعه را برای این جغرافیا به ارمغان آوریم.
🔹وی به برگزاری نشست های کارشناسی متعدد در جهت هر چه بهتر شدن طرح توسعه خاوران اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۵ جلسه کارشناسی برای پخته تر شدن طرح توسعه خاوران برگزار گردیده تا در کنار آن با ظرفیت دستگاه های اجرایی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جامعه روحانیت و فعالان بخش خصوصی، توانمندی مردمی را برای توسعه استان به صحنه آوریم.

🔹استاندار، بهترین نسخه شفابخش و الگوی رفتاری ورود و حرکت به سمت توسعه پایدار را وجود هم افزایی مثبت میان همه ظرفیت های دولتی و خصوصی عنوان کرد و افزود: هدف از تشکیل این ستاد استفاده از همه ظرفیت های دولتی استان در کنار بخش خصوصی است تا در کنار هم و در فضایی هم افزا، توسعه پایدار در استان محقق گردد.
🔹ملانوری به وظیفه دبیرخانه ستاد توسعه خاوران در تسهیل فرآیند سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و گفت: همه درخواست های سرمایه گذاری باید به این ستاد معرفی شوند و آنها موظفند با نگاهی مثبت و با تدبیر، مجوزهای سرمایه گذاری در استان را صادر نمایند.
🔹وی تصریح نمود: توسعه استان باید مبتنی بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی درون زا، متوازن و بر پایه علم و دانش باشد.
🔹استاندار افزود: دولت با همه ظرفیت، در خدمت توسعه کشور قرار دارد اما به هرحال امکانات دولت محدود است و می بایست از ظرفیت های بخش خصوصی در این رابطه استفاده شود، لذا باید از همه حوزه هایی که دل در گرو توسعه پایدار استان دارند، دعوت کرد تا در این عرصه تلاش نمایند و از حرکت جزیره ای بپرهیزند.
🔹ملانوری با اشاره به اجرای طرح معین های توسعه ای ذیل ستاد توسعه خاوران، متذکر شد: بنگاه های بزرگ اقتصادی استان باید به مسئولیت های اجتماعی و فرهنگی خویش عمل نمایند و لازم است از ظرفیت آنها در جهت تزریق تفکر توسعه ای و رشد و آبادانی استان بهره ببریم.
🔹وی انجام مسئولیت های اجتماعی را از وظایف مهم بنگاه های بزرگ برشمرد و افزود: مدیران مجموعه های موفق استان باید در فرهنگ سازی فرهنگ توسعه ای، موفق عمل نمایند و با ایجاد جوشش و تحرک در مردم، آن ها را به سرمایه گذاری ترغیب کنند.
🔹به گفته وی؛ در این راستا، فعالیت هایی شروع شده که می طلبد با شتاب بیشتری ادامه یابد.
🔹استاندار به جایگاه رفیع روحانیت در نزد مردم اشاره کرد و گفت: باعنایت به توجه ویژه مردم به کلام و لباس روحانیت، هیچ رسانه و تریبونی بهتر از روحانیت نمی تواند سیاست های ما را در این طرح به مردم اعلام نماید و این ارتباط دوسویه می تواند همراهی مردم را در برنامه های توسعه ای استان به دنبال داشته باشد.
🔹ملانوری خاطر نشان کرد: در استانی که تدین، تقوا و دینداری مردم زبانزد است، باید از ظرفیت روحانیون به عنوان حلقه وصلی که مورد اعتماد دوطرف است، در جهت پیشرفت و توسعه استان بهره برد.
🔹وی از لزوم توجه ویژه به آسیب های اجتماعی گفت و تصریح نمود: کارهای اجتماعی محصول کار جمعی است، لذا همانطور که جامعه در موفقیت انسان های موفق دخیل است، در آسیب های اجتماعی و بزهکاری پیش آمده نیز مسئول می باشد.
🔹استاندار اظهار داشت: خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خودشان بخواهند سرنوشتشان را تغییر دهند که در این صورت خداوند به حرکت و تلاش آن ها برکت می دهد.
🔹ملانوری به منابع سپرده گذاری شده مردم در بانک های استان گریزی زد و اظهار داشت: مردم در بانک های استان ،مبالغ قابل توجهی را سپرده گذاری نموده اند، که می طلبد با فرهنگ سازی در خدمت توسعه استان قرار گیرند.
🔹وی ادامه داد : مدیریت اجرایی استان باید در کنار نهاد های اجتماعی ، مدنی و بخش خصوصی ، ضمن بهره گیری از همه ظرفیت ها، ثروت ها و منابع، در جهت ارتقاء کیفی زندگی مردم تلاش نماید.
🔹شایان ذکر است: در این جلسه، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار به عنوان دبیر ستاد توسعه خاوران به تشریح سند پرداخت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان بخش خصوصی حاضر در جلسه نیز به ارائه توضیحاتی درخصوص شرایط استان و اهمیت توسعه خراسان جنوبی پرداختند.