خراسان جنوبی از ابتدای شروع طرح‌های اشتغالزایی در سال ۹۷ تاکنون ۱۳۱ میلیارد ریال تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی به طرح‌های شهرستان فردوس پرداخت و ۶۲۰ فرصت شغلی فراهم شده است.

علی اصحابی، معاون توانمندسازی و ساماندهی صندوق کارآفرینی امید کشور امروز دوشنبه ۶ بهمن در بازدید از طرح‌های در حال احداث بوم‌گردی، مرغداری و واحد فرآوری بنتونیت، کارخانه تعطیل شده توان ارغوان و نمایشگاه صنایع دستی و سنگ‌های قیمتی مرکز فنی حرفه‌ای شهرستان فردوس، گفت: امیدواریم از مابقی اعتبار باقی مانده از صندوق توسعه ملی هم اعتبارات خوبی برای صنایع دستی، گردشگری و معدنی شهرستان فردوس در نظر گرفته شود.

وی در حوزه اشتغالزایی روستایی بیان کرد: متقاضیان در صورت کسب مجوز و طی کردن مراحل قانونی می‌توانند از تسهیلات صندوق کار آفرینی امید استفاده کنند.

اصحابی گفت: خوشبختانه شهرستان فردوس پتانسیل بسیار خوبی در زمینه منابع زیر زمینی و معدنی دارد که این موضوع این شهرستان را از سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی متمایز کرده بخصوص در بحث گردشگری و سنگ‌های قیمتی، به همین خاطر طرح خوشه‌های صنایع دستی با محوریت رشته تراش سنگ و پرداخت تسهیلات در قالب مشاغل خانگی از هدف‌های صندوق کار آفرینی امید است که صندوق هم متعهد شده از همه افراد آموزش دیده و متقاضی حمایت کند.

عیسی منصوری، معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بر ترکیب گردشگری و صنایع دستی در فردوس تاکید کرد و افزود: این آمادگی وجود دارد به هرکسی که در حوزه سنگ‌های زینتی؛ کارآفرینی کند، در کنار آموزش به شرط اشتغال زایی، تسهیلات پرداخت کنیم.

وی  افزود: صرف تولید سنگ‌های زینتی نمی‌توان آنطور که باید وارد بازار کار شد، لذا نیازمند بدنه سازی در این حوزه هستیم و باید بعد از آموزش بحث بازار فروش را هم در داخل و خارج کشور را فراهم کنیم.

وی در کارگروه اشتغال و کارآفرینی فردوس هم گفت: از سال نود و هفت، ۱۹۹طرح برای اشتغالزایی هزار و ۱۵۳ نفر در فردوس پرداخت شده که بیشترین سرانه اشتغال نسبت به پرداخت تسهیلات در خراسان جنوبی متعلق به این شهرستان هست.

وی گفت: ۵۱ طرح شهرستان فردوس ارائه شده که بدون محدودیت تمام طرح‌ها بررسی و در صورت تصویب اجرایی خواهد شد.

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پیگیری‌های لازم در زمینه سرمایه گذاری شستا در شهرستان و برگرداندن پرورش کبک و بلدرچین به لیست مشاغل خانگی قول مساعد داد.