مرکز هوشمند کنترل ترافیک جاده‌ای با بیش از ۱۰ سامانه پایش تصویری در مرکز فرماندهی پلیس راه خراسان جنوبی راه‌اندازی شد.

سردار حسن شجاعی نسب، فرمانده انتظامی خراسان جنوبی  در آیین بهره برداری از مرکز هوشمند کنترل ترافیک راه‌های استان اظهار کرد: مرکز مدیریت هوشمند پایش تصویری با ارتباط فنی می‌تواند در مدیریت ترافیک، کاهش تلفات جاده ای تاثیرگذار باشد که با تلاش نیروهای پلیس راه و مرکز فناوری و ارتباطات نیروی انتظامی استان راه اندازی شده است.

، وی با بیان اینکه هدف از راه اندازی این مرکز استفاده از ابزار فنی و تجهیزات در راستای مدیریت بهتر و دقیق تر جاده‌ها و جبران خلاء نیروی انسانی در حوزه پلیس راه است، افزود: در این مرکز ۱۰ سامانه خدمات رسانی و مدیریت ترافیک جاده‌های استان راه اندازی شده که به طور همزمان به بهره برداری می‌رسد.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی به راه اندازی سامانه هوشمند تردد ناوگان خودرویی، پایش دوربین‌های نظارت جاده ای، پایش البسه گشت‌های پلیس راه و سامانه پایش تصویری سراسری پاسگاه‌ها اشاره کرد و گفت:با وجود این سامانه‌ها به طور لحظه ای می‌توانیم مدیریت ترافیک را داشته باشیم. وی عنوان کرد: همچنین سامانه پایش دست افزارهای هوشمندی که در اختیار افسران گشت است نیز به بهره برداری رسید تا نیروهای پلیس بتوانند اطلاعات خود را منتقل کنند.

شجاعی نسب با اشاره به راه اندازی سامانه پایش پلاک‌هایی که تحت تعقیب است افزود: سامانه پایش رخدادهای انتظامی در سطح استان، سامانه توزین و داشبرد فرماندهی نیز از دیگر بخش‌های این مرکز هوشمند بوده که مدیران می‌توانند مدیریت لحظه ای در سطح راه‌ها و مسیرهای منتهی به استان داشته باشند. همچنین با سامانه مکان یاب و موقعیت یاب می‌توان موقعیت گشت‌ها را با توجه به نوع ترافیک کنترل کرد که بتوان خدمت رسانی لحظه ای داشته باشیم.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه برای راه اندازی و تامین تجهیزات مرکز هوشمند کنترل ترافیک جاده‌ای پلیس راه خراسان جنوبی بیش از ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است، اظهار کرد: مدیریت دقیق تر، فنی تر و سریع تر برای کاهش تلفات و تصادفات جاده‌ای از ثمرات وجود مرکز هوشمند پایش تصویری است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور