مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی به همت شهرداری بیرجند در بوستان آزادی این شهر افتتاح شد و شامل ۲ مجموعه مجزای جمع‌آوری متکدیان و گرمخانه است.

آیین افتتاح مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی و گرمخانه شهرداری بیرجند همچنین رونمایی از سامانه ثبت اطلاعات آسیب‌دیدگان اجتماعی روز یکشنبه با حضور جمعی از مسوولان استانی و شهری در بوستان آزادی برگزار شد.

معاون خدمات شهری شهردار بیرجند گفت: شهرداری در راستای انجام وظایف قانونی خود درخصوص جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان نسبت به بازسازی و ترمیم ساختمانی واقع در پارک آزادی با عنوان مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی شهرداری اقدام کرده است.

محمد محمدزاده اظهار داشت: این مجتمع شامل ۲ مجموعه مجزای جمع‌آوری متکدیان و گرمخانه است که با اعتبار ۶۰۰ میلیون تومان برای پذیرش افراد آسیب‌پذیر در ۲ طبقه با ۱۲ اتاق احداث شده است.

وی با اشاره به اینکه با کمک و مشارکت شهروندان مقابله با آسیب اجتماعی تکدی‌گری به نتیجه می‌رسد عنوان کرد: با فرهنگ‌سازی عمومی و نهادینه کردن کمک نکردن به متکدیان خیابانی به عنوان یک ضرورت اجتماعی می‌توانیم کمک شایانی به کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح شهر داشته باشیم.

معاون شهردار بیرجند گفت: شهرداری در زمینه کاهش تکدی‌گری و حضور نیافتن متکدیان در سطح شهر با توجه به شیوع کرونا، کمک‌های مختلفی را به افراد آسیب‌دیده در این حوزه ارائه کرده است.

وی افزود: شناسایی متکدیان زباله‌گرد و تحویل بسته غذایی با کمک خیرین، شناسایی ۴۰ خانواده از متکدیانی که به لحاظ رعایت موارد بهداشتی در سطح پایینی قرار داشتند و تهیه و تحویل بسته‌های بهداشتی، تهیه لوازم اولیه و ضروری به ۱۰ خانواده از متکدیان و پیگیری برای تامین هزینه پوشاک ۲۵ نفر از کودکان زیر ۱۷ سال نیازمند از جمله اقدامات این حوزه است.

محمدزاده گفت: از دیگر اقداماتی که برای متکدیان صورت گرفته می‌توان به شناسایی متکدیان بیمار و دارای بیماری‌های صعب‌العلاج، پرداخت اجاره اردیبهشت ماه ۶ خانواده نیازمند، پیگیری اشتغال بانوان نیازمند و بهبودیافته و پیگیری هزینه‌های درمانی افراد بیمار و تقبل تمامی هزینه‌های درمانی آنها اشاره کرد.

وی از تحویل ملک مسکونی به مدت یک سال و رایگان به یک خانواده نیازمند و توزیع غذای گرم بین خانواده‌های متکدیان در چهارشنبه‌های هر هفته خبر داد و افزود: تهیه و تحویل لوازم‌التحریر به خانواده‌های بهبودیافته دارای دانش‌آموز و پرداخت هزینه‌های بیمارستان کودک معتاد از دیگر اقدامات در این زمینه بوده است.

معاون خدمات شهری شهردار بیرجند از شناسایی ۱۰۶ نفر از افراد درگیر آسیب با هماهنگی تیم میدانی کنترل و کاهش آسیب شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: شناسایی ۱۵ مورد مخروبه محل استعمال مواد مخدر، افراد کارتن خواب، پاتوق‌های محل تجمع متکدیان و معتادین، شناسایی زنان و دختران ویژه و سالمندان بی‌خانمان و بلامکان از دیگر فعالیت‌هاست.