استاندار خراسان جنوبی گفت: قطع گاز در بخش خانگی خراسان جنوبی نخواهیم داشت اما جلوگیری از بحران قطع گاز در مناطق شهری و روستایی نیازمند همکاری بیشتر مردم در مدیریت مصرف گاز است.
دکتر قناعت با بیان این مطلب در قرارگاه مدیریت بحران شرکت گاز استان اظهار داشت: با توجه به سرمای کم سابقه هوا و به تبع آن افزایش مصرف گاز، مردم با رعایت الگو و مدیریت مصرف از هر گونه مشکل در روند تأمین گاز استان جلوگیری کنند.
🔹وی با بیان اینکه با توجه به برودت هوا در شرایط بسیار خاصی به سر می‌بریم، تصریح کرد: ممکن است که استان و ‌کشور یکی دو هفته درگیر تبعات این سامانه جوی باشد اما به امید خدا این وضعیت هم به خوبی مدیریت خواهد شد.
🔹استاندار با ذکر این نکته که از مشکلاتی که کشور و خراسان جنوبی از آن رنج می‌برد، کم آبی و خشکسالی‌های مستمر است، بیان کرد: در این وضعیت خشکسالی، بارش باران و برف نعمت الهی می باشد که در هفته اخیر شامل کشور و خراسان جنوبی شده است.
🔹قناعت از فرمانداران و مسئولان متولی امر خواست که در مصاحبه‌های خود شرایط را بحرانی و نگران کننده جلوه ندهند اما بر ضرورت دقت در مدیریت مصرف انرژی تأکید داشته باشند تا مشکلی به وجود نیاید.
🔹وی با بیان اینکه در حال حاضر حداکثر تولید گاز از پالایشگاه‌ها انجام می‌شود، بیان کرد: در حالی مصرف روزانه گاز کشور هزار و ۱۰۰ ملیون مترمکعب است که تولید ۹۰۰ میلیون متر مکعب می باشد لذا به دلیل جبران این کمبود تولید باید در این بخش مدیریت لازم را داشته باشیم.
🔹استاندار با اشاره به ‌چالش جهانی کمبود انرژی، برودت هوا و حتی قطعی گاز در برخی کشورهای پیشرفته، بیان کرد: این موج سرما در کشور بی‌سابقه است که به صورت میانگین هر یک دهه یک بار رخ می‌دهد که البته تمرینی برای مدیریت بحران عملی است.
🔹قناعت با ذکر این نکته که تداوم موج سرما در سطح کشور حداقل تا پایان هفته ادامه دارد و اکنون ۲۷ استان و ۴۶۰ شهر کشور درگیر سرما و برودت شدید هوا هستند، گفت: شب گذشته بالاترین مصرف گاز در کشور رقم خورد اما باید تمام تلاش خود را بکار گیریم تا قطع گاز خانگی به عنوان خطر قرمز نداشته باشیم.
🔹وی با اشاره به سه تماس تلفنی خود در قرارگاه مدیریت بحران استان با وزیر نیرو، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون عملیات دیسپاچینگ شرکت ملی گاز و پیگیری برای قطع نشدن گاز منطقه خراسان جنوبی، گفت: از این مسئولان قول مساعد را برای قطع نشدن گاز استان گرفته‌ایم و جای نگرانی نیست.
🔹استاندار با تأکید بر اینکه در کنار همه این پیگیری‌ها باید خود را برای روزهای سخت آماده کنیم، بیان کرد: مصوبات مدیریت بحران استان باید به صورت کامل در همه شهرستان‌ها دنبال شود.
🔹قناعت با بیان اینکه در صورت شدت برودت هوا، احتمال افت فشار در برخی مسیرهای آنتی‌ شبکه‌ گاز خراسان جنوبی وجود دارد، متذکر شد: درصورت عدم صرفه جویی و بیشتر شدن میزان مصرف، احتمال قطعی گاز در برخی مناطق کشور و استان وجود دارد.
🔹به گفته وی؛ همراهی مردم در مدیریت مصرف گاز می تواند مانع از افت فشار و قطعی گاز شود.
🔹وی با تأکید بر پیگیری و اجرایی شدن مصوبات قرارگاه مدیریت بحران استان، گفت: فرمانداران، مسئولان متولی و اعضای ستاد مدیریت بحران تعامل و همراهی لازم را داشته باشند تا دچار مشکل نشویم.
🔹استاندار با بیان اینکه فرمانداران، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و اعضای ستاد مدیریت بحران آمادگی لازم برای توزیع نفت در شرایط اضطراری را داشته باشند، گفت: برای شرایط ضرورت مساجد، تکایا و نیز پایگاه‌های بسیج با محوریت فرمانداران برای اسکان مردم آماده شوند تا در صورت لزوم مردم دچار مشکل نشوند.
🔹قناعت ضمن تقدیر از نیروهای امدادی به خصوص مأموران و کارکنان شرکت گاز که در این شرایط سخت در حال خدمت شبانه‌ روزی به مردم هستند، گفت: گاز پایدار در سطح کشور و خراسان جنوبی داریم اما با همراهی، همدلی، مدیریت خوب و کار تیمی و تعاملی این بحران را هم به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت.
🔹وی از تمدید تعطیلی ادارات، دستگاه‌ های اجرایی و مراکز آموزشی استان در روزهای ۲۴ و ۲۵ دی ماه خبر داد و گفت: با تعطیلی ادارات استان‌های همجوار، شبکه گاز پایدارتری خواهیم داشت.
🔹قناعت با اشاره به اینکه بخشی از تأمین گاز خانگی استان‌های مازندان و گلستان از کشور ترکمنستان است، بیان کرد: به دلیل فراگیری سرما این کشور در تأمین گاز خود دچار مشکل شده و صادرات گاز را به ایران قطع کرده که اگر این اتفاق نمی افتاد دچار مشکل نمی‌شدیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور