رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مولفه‌های توسعه، قدرت است و علم‌آموزی نیز از شاخص‌های قدرت در هر کشور و جامعه محسوب می‌شود.

حسین خسروی اسفزار روز پنجشنبه در آیین تجلیل از دانش‌آموزان برتر و رتبه‌های برتر کنکور سراسری در بیرجند افزود: باید بکوشیم با کسب علم و فناوری، قدرت‌افزایی کنیم.

وی اظهار داشت: اگر قدرت نداشته‌ باشیم، مغلوب و شکست خورده خواهیم بود و چنانچه به دنبال این هستیم قدرت خود را که خداوند متعال به برکت خون شهدا به ما داده است، افزایش بدهیم باید دنباله‌روی علم باشیم.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی گفت: ما علم را برای سلطه نمی‌خواهیم بلکه برای نجات انسان‌ها و پیشرفت می‌خواهیم.

وی با بیان اینکه یکی از درس‌های انقلاب این است که ما می‌توانیم، عنوان کرد: امروز این مدل‌های مختلف پیشرفت به برکت انقلاب و خون شهدا و البته با همت خودتان بر گردن شما دانش‌آموزان آویخته می‌شود.

خسروی افزود: علم بدون تهذیب و اخلاق تاکنون جواب نداده و بدانید به ضرر انسانیت است؛ به عنوان مثال در هیروشیما و ناکازاکی که چندین نفر کشته شدند، محصول علم دانشمندان بی‌دین بود.

وی گفت: گاهی مهاجرت مغزها به دلیل کمبود امکانات است و البته یکی از دلایل مهاجرت مغزها، کمبود الگوها است.

رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر بخواهیم دو بال علم و تهذیب را با هم داشته باشیم باید مشارطه، محاسبه، مراقبه و مواخذه را حتما مدنظر قرار دهیم.

وی افزود: استحاله فرهنگی از آنجایی که هویت فردی، اجتماعی، اخلاقی و اعتقادی جوامع را هدف می‌گیرد، خطرناک‌ترین نوع استعمار به شمار می‌رود و باید در این زمینه هوشیار باشیم.

خسروی با تاکید بر اینکه همه ما نسبت به یکدیگر مسوول هستیم گفت: اگر این کشور در این ۴۲ سال در مقابل دنیایی از هجمه‌های متنوع سرپا مانده، به برکت خون شهداست.

وی تصریح کرد: امروز وظیفه شما دانش‌آموزان است که آرمان‌های شهدا را با درس خواندن و تلاش علمی حفظ کنید و به تکامل برسانید.

وی افزود: امروز می‌بینید که آمریکا به عنوان ابرقدرت دنیا در تهیه ماسک مانده ولی جمهوری اسلامی با تمام تهدیدهای دشمنان به نسبت کشورهای دیگر به پیشرفت رسیده است.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان بیرجند هم در این آیین گفت: ۳۵ هزار دانش‌آموز در ۳۳۱ آموزشگاه این شهرستان مشغول به تحصیل هستند.

محمدحسین یکه‌خوانی افزود: بیرجند به عنوان شهر علم و فرهنگ شناخته می‌شود و یکی از قطب‌های تولید محتوای فرهنگی، فرهنگیان این منطقه هستند.

وی بیان کرد: امسال ۱۰۷ رتبه زیر هزار را در کنکور سراسری داشتیم و کسب مدال برنز المیپاد علمی کشور از دیگر افتخاراتی است که دانش‌آموزان بیرجند به خود اختصاص داده‌اند.

مدیر آموزش و پرورش بیرجند گفت: بیش از ۲ میلیارد تومان همکاران فرهنگی ما در نهضت کمک مومنانه مشارکت داشتند که جای تقدیر دارد.