نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: بانک‌ها از صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی و معادن حمایت کنند زیرا جلوگیری از خام‌فروشی محصولات راهبردی استان فقط با حمایت جدی از صنایع محقق می‌شود.

 حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز پنجشنبه در دیدار رییس بانک صنعت و معدن خراسان جنوبی با اشاره به وضعیت خشکسالی در کشور گفت: متاسفانه به دلیل شرایط کم‌آبی اوضاع کشاورزی در کل کشور و خراسان جنوبی مطلوب نیست.

وی به وجود محصولات منحصر بفرد و استراتژیک در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: در عین حال که محصولات کشاورزی منحصر بفرد در خراسان جنوبی به عمل می‌آید اما چون در منطقه کم‌آبی قرار گرفته‌ایم بخش‌های کشاورزی و معدنی از لحاظ کمی زیاد قابل توسعه نیستند و باید صنعت به اینها اضافه شود و صنایع تبدیلی با بهره‌وری بیشتر و بهتر را ایجاد کرد.

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه خراسان جنوبی به عنوان کمربند معدنی کشور شناخته می‌شود گفت: در حوزه ایجاد صنایع تبدیلی اقدامات انجام شده است که البته ناقص بوده و در معادن هم متاسفانه بیشتر خام‌فروشی صورت می‌گیرد.

وی افزود: خراسان جنوبی روی کمربند معادن است و ذخایر خوبی دارد که برای فعال شدن معادن و پیشرفت حوزه معدن در استان اگر مساله ریل و راه‌ آهن حل شود، صنایع معدنی می‌توانند رونق بیشتر و بهتری داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی بیان کرد: افرادی که در خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کنند کم و بیش به دفتر مراجعه و بعضا شکایت‌هایی دارند که سخت ناراحت و عصبانی هستند از اینکه ابتدا برای سرمایه‌گذاری مورد تشویق قرار گرفته‌اند و با تمام دارایی، وام و حتی فروش فرش زیر پای خود سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی به جایی می‌رسند که کارشان در یک اداره گره می‌خورد و اینها برای او و استان خیلی گران تمام می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مساله نظارت بر اعطای تسهیلات بانکی اشاره کرد و گفت: در مسائل معادن و حمایت از صنایع گاهی چنین اتفاقی می‌افتد که تسهیلات دریافتی در محل دیگری هزینه می‌شود و صداقت در امور نیست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: همچنین گاهی بانک‌ها در جهت اعطای تسهیلات به متقاضیان تاخیرهایی ایجاد می‌کنند که سبب زیان می‌شود و اگر نسبت به هر دو مسئله توجه کافی و نظارت بر آن باشد راه حلش پیداست، آن مجموعه فعال می‌شود و کارش راه می‌افتد.

وی با تاکید بر حمایت از صنایع و واحدهای تولیدی گفت: اگر عده‌ای کارشان تعطیل می‌شود یا به رکود می‌رود، یکی از دلایل آن عدم حمایت به موقع از آنها بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: گاهی در مواردی متناسب با تسهیلاتی که داده می‌شود، اشتغال ایجاد شده و از نظر محاسبات هم درست است؛ باید برابر این تعداد افرادی شاغل شوند اما گزارش می‌رسد در جایی که نظارتی نبوده، این عده شاغل نشدند و نباید چنین اتفاقاتی شکل بگیرد.

وی گفت: مساله صنعت و معدن در خراسان جنوبی خیلی مهم است و باید هم کسی که نیازمند است، دستش گرفته شود و هم کسی که گریزان است، کنترل شود؛ هم جایی که سرمایه‌ای در اختیار فردی قرار می‌گیرد متناسب با سرمایه نظارت باشد که آیا واقعا عمل شد یا خیر؟

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در کنار حمایت از صنعت و معدن باید از بخش‌های نظارتی درون سازمانی همچنین دیگر سازمان‌های ذیربط از قبیل اداره کل اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور بهره گرفت و رسیدگی به گزارش‌ها بدون کم و زیاد و با دقت لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه توجه به مسائل اقتصادی کشور مانند جهاد است افزود: سرنوشت جامعه در آن است که با این همه مشکلات متراکم که متاسفانه خیلی‌ها توسط مسوولان ایجاد شده، ولی در حال حاضر پاسخ این مردم این است که مسوولان با تلاش بیشتری و راحت‌طلبی کمتری به این مردم با صداقت خدمت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: برای خدمت به مردمی که از کشور و استقلال‌شان در مقابل دشمن دفاع و ایستادگی می‌کنند، باید خیلی تلاش کنیم.

وی همچنین با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: جا دارد از حضور تاریخی مردم در مراسم ۲۲ بهمن امسال تشکر و قدردانی کنیم و خداوند را بابت این موهبت شکرگذار باشیم.