نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: امروز باید سنگر نماز به عنوان کامل‌ترین سنگر حفظ شود زیرا حافظ همه امور است.

، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز دوشنبه در نشست فعالان امور مساجد گفت: خدای متعال ما را در این عالم براساس حکمتش قرار داده و غرض او تکامل است؛ تکامل تنها یک راه دارد و آن بندگی خداست.

وی با بیان اینکه جایگاه نماز به عنوان نماد عبودیت است افزود: دین بندگی خداست و نقش نماز این است که باقی امور که همه در مقام عبودیت و بندگی است، نماز محور آنهاست.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: در برخی ادیان تحریف شده هیچی از دین نگذاشته‌اند و فقط به یک روز حضور در کلیساها و گوش دادن به  یکسری ناقوس‌هایی اکتفا کرده و دیگر در بیرون هر کار دوست دارند، بکنند.

وی گفت: برخی مسلمانان نیز به اسم مسلمانی نمازی می‌خوانند که به جایی وصل نیست و امور دیگرش نیز به نماز وصل نیست؛ عبادت در اینجا یک تعبیری دارد و یک بخش خاصی است و بقیه امور از عبادت خارج است، این نوع مسلمانی نیز با کلیسا فرقی نمی‌کند، همان است در قالبی دیگر.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی تصریح کرد: خداوند متعال در قرآن می‌فرماید که انسان را جز برای عبادت خلق نکردم، در این آیه حرف نفی جزئی نیست یعنی کل زندگی برای انسانی که می‌خواهد کامل باشد باید در حال عبادت بوده لذا عبادت، کاری جدا از امور روزمره نیست بلکه همان امور روزمره است اما به شرطی که در چارچوب قانون و دین خدا باشد.

وی افزود: خداوند که به نماز و روزه ما نیازی ندارد بلکه ما هستیم که با اقامه آن باید رشد کرده و پرورش پیدا کنیم.

امام جمعه بیرجند گفت: خداوند مسجد را براساس هیات انسان تعبیه فرموده و تشکیلات مسجد تشریع است یعنی به عنوان مثال دست که شعور ندارد ولی یک دست، به مومن کمک می‌کند و یک دست سیلی به مظلوم می‌زند لذا این دستورات را از مغز انسان می‌گیرد که مرکز تفکر است و این اعضای بدن است که از مغز تبعیت می‌کند.

وی اظهار داشت: خداوند برای تربیت انسان دین را فرستاده که نسخه تربیت است و برای این تربیت مسجد را به عنوان مرکز تفکرات قرار داده اما همه مردم که نمی‌توانند درس بخوانند، فقیه و عالِم شوند لذا فردی که این عمل را انجام داد، در محراب مسجد قرار می‌گیرد که مرکز توجه است و برای سایر نمازگزاران امام می‌شود.

وی افزود: در این شیوه همه امور تحت تاثیر این عالمانی همچون آیت الله بهجت (قدس سره) قرار می‌گیرد؛ کشاورز، مهندس، مدیر و مدرس در این نماز جماعت شرکت می‌کنند و در این پایگاهی که براساس توحید ریخته شده و از اندیشه و آن کمالات آن پیشوا بهره‌مند می‌شوند و در بیرون از مسجد نیز دستورات دین را انجام می‌دهند چراکه اگر همه کارها و امورات زندگی در چارچوب دین باشد، عبادت است.

رییس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی بیان کرد: افراد این نوع مساجد در نماز بعدی که حضور پیدا می‌کنند، گزارش اقداماتی که بین دو نماز انجام داده‌اند را به خدا می‌دهند چرا که نماز عبادت‌ساز است یعنی هر عملی که از نظر کارشناسی وظیفه شناخته شد و از نظر نیت قصد قربت کرد، عبادت است.

وی گفت: اما دینی  که از دست اهلش جدا شده و به دست امثال مروان حکم و هارون الرشید افتاده، چیزی از آن باقی نمانده است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: دلیل اینکه حقیقت دین اسلام در انزوا مانده همین موانعی بوده است که وجود دارد اما نقشه آن را باید مطالعه کرد به عنوان مثال در پروژه‌های مختلف کشاورزی و ساختمانی می‌بینید که تمام ملزومات در نقشه اولیه تعبیه شده است لذا پروژه دین نیز این نقشه را دارد.

وی اظهار داشت: در تمام پروژه‌ها دقیق مانند نقشه عمل می‌شود اما زخم کهنه‌ای در دین اسلام  وجود دارد، به طوری که رسول اکرم (ص) در مدینه طیبه طی ۱۰ سال در ۸۰ جنگ با کافران و انواع مشکلات دیگر اما با همه این وجود امثال ابوذر، مقداد و میثم را تربیت کرد ولی بعد آن با توجه به اینکه اسلام به دست نااهلان افتاد از نماز فقط شکل آن باقی ماند و به باقی امورات کاری نداشتند.

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی گفت: ممکن است فردی اول وقت هم نماز بخواند اما بدترین ظلم را کند اینکه دیگر نماز پیامبر اسلام (ص) نیست؛ این همان عبادت از نوع ناقوس کلیسا است.

وی خطاب به فعالان امور مسجد گفت: باید شکرگزار باشید که بعد از این انحراف دین از مسیر اصلی، خداوند به شما توفیق داده که اسلام ناب را احیا کنید که اگر اسلام ناب ترویج پیدا کند نه تنها ایران بلکه جهان درست می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: اگر نماز ما درست بود باقی کارها از جمله اقتصاد، مسائل اجتماعی، سیاسی و نظامی ما قابل حل بود و مسائل امروز که دچار مشکل شده، همین است که نماز را به صورت سکولاریسم از سایر امور جدا کرده‌اند.

وی گفت: نقل است ناپلئون در سفری که به مصر داشته است هنگام نماز شد، ناپلئون بعد از دیدن نماز جماعت مردم گفت «آدرس اشتباهی آمده‌ایم، این دین بنیان قویی دارد»؛ از سویی این گفته درست است زیرا اگر آنچنان که ظاهر نماز را دید، باطنش را هم ببینیم همه مشکلات حل شده است، اما آنچه که اتفاق افتاده غیر از این است، چرا که در باقی مسائل نماز اصلا تاثیری ندارد.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: نمازی که در عربستان خوانده می‌شود، هیچ ضرری برای کشورهای غربی ندارد بلکه نفع هم دارد چرا که ابزار تبلیغاتی آنها نیز شده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی از نظر اقتضا هیچ کمبودی ندارد اما موانع زیادی دارد.

وی گفت: این دنیا به عنوان سخت‌افزاری که خداوند متعال خلق کرده، نرم‌افزار آن نمازی است که پیغمبران می‌خوانند نه نمازی که امثال هارون الرشید و مروان حکم خواندند.