استاندار خراسان جنوبی گفت: کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در استان تامین شده و آنچه مهم است اینکه توزیع باید عادلانه و کالا در دسترس مردم باشد.

«حمید ملانوری» شامگاه یکشنبه در دوازدهمین نشست کمیسیون تنظیم بازار استان خراسان جنوبی افزود: همه ما به عنوان کارگزاران نظام باید تلاش کنیم که با برنامه‌ریزی دقیق، منسجم و هماهنگ برای تنظیم بازار، کالای مورد نیاز به‌درستی و به‌موقع تامین شود و سپس عادلانه و با قیمت قانونی به دست مردم برسد.

وی بیان کرد: براساس آمار و گزارش‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت، مقدار اقلامی که تاکنون تهیه و توزیع شده، کم نیست و می‌تواند نیاز استان را تامین کند اما آنچه در این زمینه مهم است، توزیع عادلانه کالاها و کنترل شرایط برای جلوگیری از بروز تخلف است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: تخلف در برخی حوزه‌ها بخش قابل توجهی از نیاز مردم را با مشکل مواجه می‌کند که باید نظارت‌ها با قوت بیشتری صورت گیرد و حوزه‌هایی مانند جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، تعزیرات حکومتی، دهیاری‌ها و شوراها در مواقع خاص به میدان بیایند تا قدرت نظارت‌ها افزایش یابد.

وی به فرارسیدن دهه فجر و چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: دهه فجر یادآور روند و اهداف شکل‌گیری انقلاب است و مواردی را یادآوری می‌کند که از جمله انتظارات مردم به ویژه در مسایل معیشتی است.

ملانوری گفت: از طرفی روزهای پایانی سال، نوروز و سپس ماه مبارک رمضان را در پیش داریم که با وضعیت کنونی و شیوع ویروس کرونا باید در تامین و توزیع اقلام مورد نیاز بازار به خوبی دقت شود تا با کمبودی مواجه نشویم.

ضرورت تامین کالاهای اساسی به اندازه کافی

وی با تاکید بر ضرورت تامین کالاهای اساسی از جمله برنج، روغن، شکر، مرغ و تخم مرغ که مورد نیاز عموم مردم است، گفت: باید دقت شود که این اقلام به اندازه نیاز تامین شود و توزیع آنها نیز به گونه‌ای باشد که به آسانی در دسترس همه قرار گیرد.

استاندار خراسان جنوبی به موضوع قیمت‌گذاری کالا اشاره کرد و افزود: در این زمینه باید با نظارت‌های مستمر، قوی و قاطعانه، تخلف‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

وی بر هماهنگی دستگاه‌های متولی در تامین اقلام اساسی و تنظیم بازار تاکید کرد و گفت: با انسجام در توزیع و نظارت باید نیاز مردم مرتفع شود که این مهم نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است و کمیت مهم نیست اما کالای اساسی باید به اندازه نیاز مردم تامین شود.

ملانوری ادامه داد: حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده باید با هم باشد و با توجه به شرایط فعلی ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا، تولیدکنندگان نیز دغدغه و نگرانی‌هایی دارند که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: تولیدکننده با توجه به وضعیت اقتصادی باید مورد حمایت قرار گیرد و باید در نظر داشته باشیم که گاهی از تحکم اداری در جایی که به نفع مردم است، استفاده شود.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید در اجرای قانون مقتدر باشیم گفت: در زمینه تولید اقلامی از جمله مرغ و تخم مرغ و فرآورده‌های دامی و لبنی باید تحکم اداری خود را در اعمال نظر تخصصی ثابت کنیم و تولیدکنندگان به انجام اموری که به مصلحت آنهاست، ترغیب شوند.

وی اظهار داشت: مصلحت واحدهای دامداری و مرغداری در بیمه کردن، واکسیناسیون و کشتار به موقع است تا از بروز خسارت جلوگیری شود لذا در این زمینه باید به گونه‌ای اقدام کنیم که واحدها ملزم به انجام اقدامات لازم شوند.

ملانوری افزود: تولید به دلایل مختلف و به تبع آن عرضه با مشکلاتی رو به رو است اما باید نهایت تدبیر را در حمایت از تولید و عرضه محصولات به کار گرفت.

حمایت از تولید را باید جدی گرفت

وی با تاکید بر اینکه باید حمایت از تولید را جدی گرفت تصریح کرد: مرغداران استان با توجه به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خسارت دیدند که باید به آنها انگیزه داد و درخصوص تولیدکنندگان فاقد مجوز در این حوزه نظارت بیشتری شود تا در آینده مشکلات جدی‌تر نشود.

وی گفت: خراسان جنوبی از تولیدکنندگان عمده مرغ و تخم مرغ در کشور است اما در شرایط موجود، اولویت با بازار استان است که باید با حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده در بازار ثبات ایجاد کنیم.

استاندار خراسان جنوبی به موضوع نظارت بر عملکرد کشتارگاه‌ها و ارتباط تولیدکنندگان با این واحدها اشاره کرد و افزود: اقداماتی از جمله جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری و جلوگیری از خروج مرغ و تخم مرغ استان در کنترل شرایط موثر بوده و در ادامه نیازمند مدیریت است.

وی اظهار داشت: در زمینه جوجه‌ریزی مرغداری‌ها نیز مدیریت به گونه‌ای باشد که کسری پیش رو جبران شود.

ملانوری در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات صورت گرفته توسط کمیسیون تنظیم بازار اشاره کرد گفت: ما باید نهایت تلاش خود را برای کاهش قیمت‌ها انجام دهیم.

وی افزود: اینکه کمیسیون تنظیم بازار به گونه‌ای ورود کرده که شکر در قالب بسته‌های یک کیلویی با قیمت تعادلی در بازار عرضه شود، خوب است اما باید به دنبال راهکارهایی باشیم که قیمت‌ها باز هم کاهش یابد.

اظهارنظر غیرکارشناسی به بازار ضربه می‌زند

استاندار خراسان جنوبی با انتقاد از اظهارنظرهای غیرکارشناسی درباره تامین و توزیع کالا گفت: اظهارنظرهای غیرکارشناسی برخی افراد غیرمسئول در تکانه‌های بازار موثر است و هر حرف غیرکارشناسی می‌تواند خطر و آسیب‌های زیادی به همراه داشته باشد.

وی افزود: در تامین و توزیع اقلام اساسی، حوزه‌هایی مثل جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت مسئولیت و تخصص دارند لذا بنده که مسئولیتی در این موارد ندارم و کارشناس نیستم، نباید اظهارنظر کنم چرا که ممکن است صحبت من بر این فضای ملتهب، تاثیر بگذارد.

ملانوری اطلاع‌رسانی درخصوص شرایط موجود و اقداماتی که برای کنترل بازار صورت گرفته را از وظایف دبیرخانه کمیسیون تنظیم بازار عنوان کرد و گفت: کمیسیون باید از ظرفیت رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی دقیق استفاده کند تا مردم از وضعیت بازار مطلع شوند و تنش‌های موجود برطرف شود.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های منحصر به‌فرد مردم ایران، همراهی آنهاست که به علت فرهنگ بالایی که دارند می‌دانند اقداماتی که انجام می‌شود به مصلحت آنهاست.

وی از اصناف استان هم قدردانی کرد و گفت: اصناف در این ایام به ویژه در محدودیت‌های ناشی از کرونا، همکاری جدی داشته‌اند و اگر این همراهی‌ها نبود، در مهار بیماری هیچ توفیقی نداشتیم و باید قدرشناس این همراهی‌ها باشیم.