مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: ۱۴ میلیارد ریال در دهه اول محرم امسال از محل عواید موقوفات استان هزینه شده است.

حجت‌ الاسلام پرویز بخشی ‌پور روز یکشنبه در نشست خبری افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه موظف به اجرای نیات واقفان است، بعضی از موقوفات ما عزاداری، اطعام، تعزیه‌داری و روضه‌خوانی است که با تقسیم‌بندی که انجام دادیم این اقدامات به بهترین شکل انجام شد.

وی اظهار داشت: در این ایام تعداد غذای توزیع شده از محل عواید موقوفات ۲۰ هزار و ۲۶۰ پرس غذا در استان بود و تعدادی از خیران هم پای کار آمدند که در مجموع با کمک آنها و از محل موقوفات ۳۷ هزار و ۹۶۰ بسته غذا توزیع شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی بیان کرد: بعضی از موقوفات ما مربوط به عزاداری است که عزاداری‌های ما در مکان‌هایی با فضای باز در روستاها و شهرها انجام شد و ۶۰ نفر مبلغ و روحانی در قالب‌های مستقر، هجرت و اعزامی از قم در مجموع ۷۶۶ جلسه سخنرانی و روضه‌خوانی را انجام دادند.

بخشی‌ پور افزود: در این راستا سبدهای غذایی در بشرویه ۱۵۰، بیرجند ۹۱۱، خضری ۲۰۰، سربیشه ۲۰۰، فردوس۳۴۰ ، قاینات ۴۱۰، نهبندان ۶۷، زیرکوه ۳۹۰ و طبس ۳۱۰ سبد غذایی توزیع شد و در مجموع سه هزار و ۱۷۰ سبد غذایی از محل عواید موقوفات و ۳۰۸ سبد غذایی هم از محل مشارکت‌های مردمی توزیع شده است.

وی اظهار داشت: در این ایام آب بسته‌بندی تقسیم شد که در محل قتلگاه بیرجند توزیع آب در روزهای تاسوعا و عاشورا توسط سپاه انصارالرضا (ع) استان انجام شد و ما از محل موقوفاتی که با نیت آب داشتیم از محل درآمد بنگاه خیریه آب لوله بیرجند در روز عاشورا و تاسوعا در امامزادگان باقریه و مسجد امام حسین (ع) آب را تامین کردیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: ۹ هزار آب بسته‌بندی شده در روزهای تاسوعا  و عاشورا در بیرجند، ۹ هزار بسته آب در بشرویه و هشت هزار بسته آب در شهرستان فردوس توزیع شد و چهار هزار و ۱۲۰ بسته آب از محل مشارکت های مردمی تامین شد و در مجموع نیط ۳۰ هزا و ۱۲۰ بسته آب معدنی در این ۲ روز توزیع شد.

بخشی ‌پور افزود: همچنین در این ایام با توجه به اینکه در بعضی روستاها نیت بر حمام بوده و چون امروزه حمام عمومی به آن شکل وجود ندارد، از محل این موقوفات بسته‌های بهداشتی، ماسک و مواد ضدعفونی کننده آماده و ۱۵ هزار و ۲۶ بسته اقلام بهداشتی بین عزاداران تقسیم کردیم و ۵۵۰ بسته بهداشتی هم از محل مشارکت‌های مردمی تهیه و در مجموع ۱۵ هزار و ۵۷۶ بسته بهداشتی بین عزاداران تقسیم شد.

وی اظهار داشت: پویش‌های فضای مجازی با عنوان «هر منزل یک بیرق امام حسین (ع)» را داشتیم و ۳۷ پویش با این عنوان در خراسان جنوبی فعال شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: همچنین ۳۶ پویش «هر خانه یک حسینیه» در فضای مجازی داشتیم و ۴۶ کانال فضای مجازی هم در این ایام فعال بود.

وی افزود: تعداد نمازهای صبح و عصر تاسوعا و عاشورا در ۴۹ نقطه بود و تعداد رهروان زینبی در هشت بقعه برگزار شد و تجمع لبیک یا حسین (ع) در ۱۲ بقعه و تعداد بقاع مجری طرح بصیرت عاشورایی ۴۸ بقعه بود که در این بقاع جلسات برگزار شد.

وی بیان کرد: مسابقات استانی چهل و سومین دوره مسابقات قرانی را پیش‌رو داریم و در این دوره ۱۰۲ نفر متسابق که از مرحله شهرستانی به مرحله استانی راه یافتند، شرکت می‌کنند.

حجت الاسلام بخشی پور گفت: مسابقات شهرستانی امسال در پنج منطقه، طبس و بشرویه، فردوس و سرایان، قاین و زیرکوه، سربیشه و نهبندان و نیز درمیان و بیرجند و خوسف برگزار شد و در مجموع ۱۰۲ نفر متسابق داریم که در بخش‌های حفظ پنج، ۱۰ و ۲۰ جزء و حفظ کل قرآن کریم هستند.