معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: به منظور توسعه خدمات الکترونیک در نظام تعلیم و تربیت به ویژه بخش سوادآموزی و پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، سامانه تحت وب سوادآموزی استان راه‌اندازی شد.

مهدی مرتضوی روز سه‌شنبه در اولین جلسه آموزشی سامانه تحت وب سوادآموزی خراسان جنوبی افزود: از ۲۰ شهریور همه اطلاعات سامانه‌های یک و ۲ سوادآموزی به سامانه تحت وب منتقل می‌شود.

وی گفت: امکان دسترسی به این سامانه برای ۶ گروه سوادآموزان، آموزش دهندگان، مسوول مؤسسه یا مدیر مدرسه، کارشناسان شهرستان‌ها و مناطق کارشناسان استان و نیروهای ستادی سازمان فراهم شده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: سرعت فرایند ثبت‌نام در کنار دقت لازم برای حفظ سلامت ثبت‌نام و فراهم کردن ظرفیت‌های تعاملی و نظارتی در دسترس بودن آن در شرایط گوناگون از بارزترین ویژگی‌های این سامانه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه سازمان نهضت سوادآموزی یکی از سازمان‌های پیشگام در توسعه دولت الکترونیک است تصریح کرد: به منظور آشنایی بیشتر جامعه هدف با اهداف، امکانات و برنامه‌های این سایت یک دوره آموزشی از هفدهم شهریورماه برگزار شد که تا نوزدهم این ماه ادامه دارد.

وی گفت: با توجه به شروع فعالیت دوره‌های سوادآموزی از شنبه (۲۲ شهریور) ضرورت دارد این دوره آموزشی برای تمامی رؤسا، کارشناسان و کاربران سوادآموزی در شهرستان‌ها و مناطق استان نیز برگزار شود.

مرتضوی اضافه کرد: ۴۲۸ آموزش دهنده زن و مرد و کارشناس سوادآموزی برای حضور موفق در دومین جشنواره تولید محتوای الکترونیک استان آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.

وی گفت: در راستای توسعه اقدامات دولت الکترونیک و ضرورت ایجاد تغییرات اساسی در شیوه‌های تدریس و آموزش به دلیل شیوع ویروس کرونا و با هدف آشنایی رؤسا، کارشناسان و آموزش دهندگان سوادآموز، اولین کارگاه آموزشی تولید محتوای الکترونیک استان در بیرجند برگزار شد.

وی تغییر روش‌های تدریس از شیوه‌های سنتی به شیوه‌های نوین را یکی از فرصت‌های ایجاد شده در ایام شیوع کرونا برای تکمیل فرایند یاددهی و یادگیری و برقراری عدالت آموزشی دانست و تصریح کرد: با توجه به تغییر سبک ارائه خدمات آموزشی به شیوه‌های نوین، لازم است مهارت و توانمندی‌های آموزش دهندگان متناسب با شرایط به وجود آمده ارتقا یابد.

دبیر ستاد بهبود کیفیت سوادآموزی گفت: به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا ضمن آشنایی آموزش دهندگان با تولید محتوای الکترونیکی، برای تمامی دروس در دوره‌های سوادآموزی، تحکیم و انتقال محتوای الکترونیکی تهیه شده و در اختیار ذینفعان قرار گیرد.

بنابر اعلام اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی براساس نامه رییس سازمان نهضت سوادآموزی، سوادآموزی استان موفق به کسب رتبه عالی کشور در سال ۹۸ و در زمینه توسعه سواد شد.