پروژه نیمه‌ تمام اورژانس بیمارستان شهید آتشدست نهبندان که یکی از نیازهای اساسی این شهرستان مرزی و پرتردد است، در قالب تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین استانداری خراسان جنوبی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و بنیاد برکت تکمیل می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی بیرجند گفت: در حال حاضر برای تکمیل ساختمان اورژانس بیمارستان نهبندان ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محمد دهقانی فیروزآبادی ر افزود: براساس این تفاهم‌نامه سه‌جانبه ۱۰ میلیارد تومان تعهد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که هفته گذشته سه میلیارد تومان به حساب دانشگاه علوم پزشکی بیرجند واریز شد.

وی گفت: به دنبال سفر اخیر معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نهبندان و نشست معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشگاه و رییس شبکه بهداشت و درمان نهبندان با مدیرکل دفتر منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت در اول مهرماه مبلغ ۳۰ میلیارد ریال بابت پروژه اورژانس بیمارستان شهید آتشدست نهبندان تخصیص داده و به حساب دانشگاه واریز شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سهم بنیاد برکت را پنج میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با حمایت و پیگیری استاندار خراسان جنوبی، از این رقم نیز مقرر شد تا هفته آینده ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان توسط بنیاد برکت پرداخت شود.

وی پیشرفت فیزیکی این پروژه را حدود ۵۰ درصد اعلام و اضافه کرد: پروژه اورژانس شهید آتشدست نهبندان از پروژه‌های اولویت‌دار طرح تحول سلامت است و از سال ۹۴ توسعه و افزایش بنای اورژانس نهبندان در دستور کار قرار گرفت.

دهقانی گفت: ۳۰۰ میلیون تومان برای فونداسیون بخشی از اورژانس این شهرستان در سال ۹۴ اختصاص یافت اما بعد از آن کار متوقف شده بود.

وی ادامه داد: سال ۹۷ یکی از اولویت‌های جدید هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند این بود که عملیات اجرایی اورژانس بیمارستان نهبندان حتما آغاز شود و توسعه یابد.

وی گفت: بخش آی سی یو نیز به اورژانس بیمارستان نهبندان الحاق شد و زیربنای ۷۰۰ متری آن به یک هزار و ۴۰۰ متر مربع افزایش یافت.

دهقانی عنوان کرد: همچنین سال ۹۸، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ۴۰۰ میلیون تومان از منابع دانشگاه به این پروژه اختصاص یافت.

وی افزود: سال ۹۷ قرارداد توسعه اورژانس نهبندان با پیمانکار منعقد و ۲۷ اسفند همان سال کار آغاز شد که پیش بینی می‌شد حدود هشت میلیارد تومان شامل پنج میلیارد تومان در قالب قرارداد پیمانکاری و سه میلیارد تومان خرید پیمانکاری برای اجرای آن نیاز باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: سال ۹۸ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به طرح توسعه اورژانس بیمارستان نهبندان تزریق شد تا کار متوقف نشود.

وی افزود: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از محل منابع داخلی دانشگاه به صورت نقدینگی در اختیار پیمانکار قرار گرفته است تا کار ادامه یابد.

دهقانی بیان کرد: در مجموع ۳.۵ میلیارد تومان در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به این پروژه اختصاص یافته است و در حال حاضر اورژانس بیمارستان نهبندان حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه ۱۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است که از محل اعتبارات ملی و استانی و بنیاد برکت تامین خواهد شد.

«قاسم جان بابایی» معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۷ شهریور امسال در سفر به نهبندان از بیمارستان شهید دکتر احمد آتشدست و ساختمان در حال احداث اورژانس این بیمارستان بازدید کرد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.

بیمارستان شهید آتشدست نهبندان در چهار راه ارتباطی سه استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان قرار گرفته و یکی از مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی بیرجند است.