استاندار خراسان جنوبی با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند از سایت ۱۷ هکتاری گمرک و چند واحد تولیدی مستقر در این مجموعه و روند فعالیت آنها بازدید کرد.

بازدید جواد قناعت از سایت ۱۷ هکتاری گمرک در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با هدف اطلاع از روند کار و پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی این پروژه انجام شد.

سایت و مجتمع ۱۷ هکتاری گمرک در دشت مرک و در ورودی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند در دست احداث است.

این مجتمع به دلیل نزدیکی به منطقه ویژه اقتصادی، تمامی خدمات گمرکی اعم از صادرات، واردات و ترانزیت را به راحتی به تجار و بازرگانان ارائه خواهد کرد.

این مجموعه شامل ۲ ساختمان اداری، ۲ انبار مسقف و ۲ انبار غیرمسقف است که با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی در عملیات عمرانی، آماده افتتاح رسمی است.

استاندار خراسان جنوبی در این بازدید نیز روند فعالیت واحد تولیدی آذین چرم خاوران (قطب تولید انواع چرم مصنوعی در شرق کشور) را از نزدیک بررسی کرد.

واحد تولیدی آذین چرم از مجموعه‌های تولیدی فعال در منطقه ویژه اقتصادی است که در سال ۹۸ به بهره‌برداری رسیده و زمینه اشتغال ۲۰ نفر را به صورت مستقیم فراهم آورده است.

این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۱۸ هزار متر مربع و با بیش از ۶ هزار متر مربع زیربنا احداث شده است.

این کارخانه با اتکا به ماشین‌آلات پیشرفته و با بهره‌گیری از نیروهای فنی و تولیدی مجرب و متعهد، انواع چرم مصنوعی (PU وPVC) شامل چرم‌های کیفی، کفشی، مبلی، لباسی، روکش صندلی، خودرویی، تبلیغاتی و دیوارکوب‌های چرمی مورد نیاز بازار داخل و خارج کشور را تولید می‌کند.

با تکمیل طرح توسعه خطوط تولیدی، این واحد به بزرگترین قطب تولید انواع چرم مصنوعی در شرق کشور تبدیل می‌شود.

قناعت همچنین در ادامه از بزرگترین واحد پرسلان شرق کشور در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند بازدید کرد.

واحد تولیدی زیگورات سرام ایرسا با زیربنای ۴۸ هزار مترمربع در زمینی به مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع احداث شده تا زمینه تولید کاشی و سرامیک پرسلانی و لعابدار را فراهم آورد.

بخش خصوصی برای احداث این کارخانه ۵۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است. این واحد تولیدی در حال حاضر برای ۷۵ نفر اشتغالزایی به همراه داشته و در زمان بهره‌برداری نیز ۴۵۰ نفر را مشغول به کار خواهد کرد.

بازدید استاندار خراسان جنوبی از نخستین پایانه صادراتی سنگ و فرآورده‌های معدنی کشور در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند از دیگر برنامه‌های امروز بود.

پایانه صادراتی سنگ خراسان جنوبی با زیربنای هزار مترمربع در زمینی به مساحت ۳۵ هزار مترمربع با هدف معرفی توانمندی های معدنی استان، سال ۹۵ با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند افتتاح شد.

این مجموعه تجاری و نمایشگاهی به عنوان مرکز تپنده سنگ شرق کشور با بهره‌برداری و استخراج از معدن سیلیس، فروش سنگ ساختمانی، فروش سنگ‌های راف، فروش گوهرسنگ‌ها (سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی) اعم از عقیق، شجر، فیروزه و سایر متناسب با توانمندی‌های موجود در استان و فروش کاشی و سرامیک، محصولات معدنی شرق ایران را به دنیا معرفی می‌کند.

اکنون ۶۵ نفر به صورت مستقیم در این مجموعه تجاری مشغول به‌کار هستند.