معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: ۲۸ میلیارد ریال تسهیلات بانکی از ابتدای امسال تاکنون به مراکز گردشگری استان پرداخت شد.

مرتضی عربی  اظهار داشت: از ابتدای مردادماه امسال تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات بنگاه‌ محور به مراکز گردشگری استان آغاز شده است که تاکنون ۱۷۶ پرونده به بانک‌های عامل سطح استان برای دریافت تسهیلات با کارمزد ۱۲ درصد معرفی شده‌اند.

وی افزود: مجموع درخواست تسهیلات این مراکز ۸۰ میلیارد ریال بوده که تاکنون ۲۸ میلیارد ریال آن پرداخت شده است و بازپرداخت این تسهیلات از اردیبهشت ماه سال آینده آغاز می‌شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی ادامه داد: بر این اساس به آژانس‌های مسافرتی با تعداد کارکنان کمتر از ۱۰ نفر تا ۱۵۰ میلیون تومان، از ۱۰ تا ۲۰ نفر ۲۵۰ میلیون و ۲۰ نفر به بالا مبلغ ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات اعطا می‌شود.

وی گفت: هتل‌های خراسان جنوبی نیز با توجه به تعداد اتاق‌های آنها از ۱۰۰ تا ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.

عربی اظهار داشت: علاوه بر این مقرر شده است که حق بیمه کارفرمایی، قبوض آب و برق و مالیات این مراکز تا پایان سال ۹۹ امهال شود که از دستگاه‌های مربوطه تقاضا داریم در این زمینه با بخش گردشگری همکاری کنند.

وی یادآور شد: از اسفند ماه سال گذشته تسهیلات کرونایی به این بخش بر اساس تعداد کارکنان به ازای هر نفر ۶ میلیون تومان اعطا شد و بازپرداخت اقساط آن از سه ماه بعد آغاز می‌شد که ۵۶ واحد از این تسهیلات استفاده کردند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود: بیشتر این مراکز پیش از شیوع ویروس کرونا تسهیلاتی دریافت کرده ‌بودند و در شرایطی باید اقساط آن را پرداخت می‌کردند که به دلیل شیوع این ویروس در زمان‌هایی  حجم مسافران آنها به صفر نزدیک شد و از این رو دریافت مجدد تسهیلات برای آنها ریسک بزرگی بود.

وی گفت: بنگاه‌هایی که اسفند ماه تسهیلات دریافت کردند با توجه به افزایش میزان تسهیلات در شیوه بنگاه محور، می‌توانند برای دریافت مابه‌تفاوت این تسهیلات مراجعه کنند.

عربی یادآور شد: اکنون ۹ هتل، ۶۲ اقامتگاه بوم‌گردی و ۳۳ آژانس مسافرتی در خراسان جنوبی فعال است.