فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت: با تلاش شبانه روزی کارشناسان پلیس فتا، جرائم سایبری در خراسان جنوبی ۷ درصد کاهش و کشف جرائم سایبری ۲۷ درصد افزایش داشته است.

سردار ناصر فرشید، امروز یکشنبه ۱۴ دی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: شهروندان از ابتدای سال جاری بش از ۲۵۴هزار تماس با پلیس برقرار کردند که ۸۹ درصد تماس‌ها حضوری بوده است و ۳۹ درصد آن عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰  درصد تماس‌های عملیاتی مربوط به سرقت بوده است، افزود: بیش از ۶۰ تن انواع مواد مخدر طی ۹ ماهه  سال جاری کشف شده است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۸۳ درصد مواد مخدر کشف شده تریاک، ۸ درصد مرفین و مابقی سایر مواد مخدر بوده است، تصریح کرد: جانباختگان تصادفات شهری در خراسان جنوبی ۷۴ نفر کاهش داشته است.

فرشید با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۵۷ جانباخته و هزار و ۸۵۹ مجروح در جاده‌ها حوادث دردناک جاده‌ای استان بوده است، اظهار کرد: ۱۸ هزار و ۷۰۰ گواهینامه طی امسال در خراسان جنوبی صادر و بیش از ۲۸ هزار خودرو تعویض پلاک شده است.

وی بیان کرد: از ابتدای سال در جرائم مختلف ۱۷ هزار متهم دستگیر شده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است و ۳۸ درصد دستگیرشدگان مرتبط با مواد مخدر و ۹۲ درصد دستگیر شدگان مرد بوده‌اند.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی ادامه داد: ۷۱ درصد دستگیر شدگان بیکار، ۹ درصد بی سواد و ۵۵ درصد دستگیر شدگان بین ۳۰ تا ۴۰ سال بوده‌اند.

فرشید از افزایش ۲۵ درصدی دستگیری سارقان در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: بیشترین سرقت‌ها خرد، ۲۷ درصد سرقت‌ها اماکن خصوصی،۲۶ درصد سرقت‌ها لوازم و محتویات داخل خودرو و ۹ درصد سرقت‌ها سرقت از منازل شهروندان در خراسان جنوبی بوده است.

وی با بیان اینکه ۵ درصد سرقت‌ها سرقت موتور و ۳ درصد سرقت‌ها سرقت خودرو بوده است، تصریح کرد: تنها یک درصد از سرقت‌ها از مغازه‌ها بوده که این امر نشان می‌دهد که مالکین این مغازه‌ها توجه زیادی در این خصوص داشته و تجهیزات کامل را به کار بردند.

فرشید ادامه داد: شهروندان لازم است منازل خود را جهت پیشگیری از سرقت به تجهیزات ضد سرقت و دوربین مجهز کرده و پول، طلا، ارز و لوازم با ارزش خود را به صندوق امانات بانک‌ها بسپارند.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی بیان کرد: از ابتدای امسال ۱۱ هزار  و ۶۵۳ نفر از شهروندان به مراکز مشاوره معاونت اجتماعی پلیس مراجعه کرده‌اند که ۸۳ درصد پرونده‌های ارجاع به مصالحه ختم شده است.

فرشید ادامه داد: ۳۶۰۰ مشمول وظیفه عمومی به خدمت مقدس سربازی اعزام شده‌اند و به ۱۴۰۰ پرونده معافیت خدمت دوره ضرورت رسیدگی شده است.

وی با بیان اینکه مشمولان غایب دوره ضرورت سربازی از خدمات اجتماعی محروم خواهند شد، اظهار کرد: با تلاش شبانه روزی کارشناسان پلیس فتا، جرائم سایبری در خراسان جنوبی ۷ درصد کاهش و کشف جرائم سایبری ۲۷ درصد افزایش داشته است.

فرشید با بیان اینکه از بین این جرائم،  ۴۷ درصد کلاهبرداری،۲۷ درصد برداشت غیر مجاز اینترنتی، ۷ درصد نشر اکاذیب و مابقی سایر جرائم بوده است، خاطرنشان کرد: طی ۹ ماهه سال جاری بیش از ۳۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق توسط پلیس امنیت اقتصادی کشف شده است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی با بیان اینکه در این مدت، ۱۳ هزار تماس با مرکز نظارت همگانی ۱۹۷ پلیس برقرار شده است، اظهار کرد: ۱۵  درصد تماس‌ها انتقاد، یک درصد شکایت، ۲۸ درصد تقدیر و تشکر از پلیس و ۶ درصد پیشنهاد بوده است و ۵۰ درصد تماس گیرندگان راهنمایی و ارشاد شده‌اند.

فرشید با بیان اینکه در اجرای طرح محدودیت‌های ستاد ملی و استانی کرونا روزانه بیش از  ۱۸۰ نیرو در مبادی ورودی و خروجی خراسان جنوبی بکارگیری شده‌اند، افزود: بیش از ۱۷۰۰ قبض جریمه برای خودروهای متخلف در طرح محدودیت‌های کرونا صادر شده است.

فرمانده انتظامی خراسان جنوبی بیان کرد: ۲۱  هزار و ۷۰۰ پیامک هشداری به رانندگان متخلف ارسال و حدود ۱۵۱ هزار تذکر لسانی به شهروندان داده شده است.

فرشید با بیان اینکه پلیس در ۲۴ ساعت شبانه روز آماده خدمات رسانی به شهروندان در راستای سلامت و آرامش آنان است، اظهار کرد: رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی به نوعی احترام گذاشتن به حقوق دیگران است.

وی با بیان اینکه همکاران ما با تخلفاتی که در رعایت حقوق سایر شهروندان خلل ایجاد می‌کند، با جدیت برخورد می‌کنند، یادآور شد: حفظ و تامین امنیت تنها وظیفه یک دستگاه و یک سازمان نیست، بلکه همه از خانواده تا جامعه در این حوزه وظیفه دارند.