زنان شاغل در تعاونی‌های روستایی خراسان جنوبی، از آغاز امسال بیش از ۱۲ هزار متر پارچه و حوله با الیاف طبیعی تولید کرده اند.

 مدیر تعاون روستایی استان گفت: ۳ تعاونی شامل تعاونی روستایی زنان خراشاد بیرجند، تعاونی زنان مود سربیشه و تعاونی روستایی زنان برون فردوس در استان به تولید پارچه و حوله از الیاف طبیعی پنبه مشغولند که پارچه‌های هنر دستشان به محصولاتی همچون لباس نوزاد، پیراهن مردانه، شال، مانتو، تن پوش حمام، جلیقه، کمربند، زانوبند و هدبند تبدیل می‌شود.
ضیائیان احمدی افزود: شرکت‌های تعاونی روستایی زنان استان با تاسیس کارگاه‌های پارچه بافی و حوله بافی اقدام به تولید پارچه‌ها و حوله‌هایی از جنس کٌرک و نخ و همچنین توسعه تولیدات کرده اند که تاکنون موفق بوده اند.
وی گفت: مواد اولیّه این کارگاه‌های دستبافت سنتی از مواد طبیعی است که در پی گذراندن چندین مرحله تبدیل به نخ می‌شود و پس از بافت بوسیله کارگاه‌های سنتی وتبدیل آن به پارچه یا حوله برای دوخت البسه زنانه ومردانه، مورد استفاده مشتریان قرار می‌گیرد.
مدیر تعاون روستایی استان افزود: پارچه‌های سنتی تولید شده در تعاونی‌های روستایی زنان خراسان جنوبی، ضدتعریق، ضدحساسیت و گرمازاست که علاوه براین در درمان ناراحتی‌های مَفصلی و بویژه روماتیسمی، نقش ویژه‌ای دارد و به همین دلیل از آن بعنوان یک پارچه درمانی نیز یاد میشود و به دلیل داشتن این خواص به کشور‌های ایتالیا، فرانسه، هلند و آلمان نیز صادر می‌شود.