هشتمین جشنواره استانی شعر فجر خراسان جنوبی با معرفی ۹ نفر برگزیده در شهرستان خوسف به کار خود پایان داد.

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره شعر فجر خراسان جنوبی روز چهارشنبه در سالن استاد راشد محصل خوسف برگزار شد.

براساس نظر هیات داوران در این جشنواره به مصطفی توفیقی به عنوان نفر اول لوح تقدیر، تندیس جشنواره و هدیه نقدی به مبلغ ۱۵ میلیون ریال، علیرضا ذوالفقاری به عنوان برگزیده دوم لوح تقدیر، تندیس جشنواره و هدیه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال و فاطمه سادات طاحانی به عنوان برگزیده سوم تندیس جشنواره و هدیه نقدی به مبلغ هشت میلیون ریال اهدا شد.

همچنین به سید عباس محسن زاده، ام‌البنین جمالی، بتول شجاع، حسین کیال، اسلامی و حسین حمامی به عنوان ۶ اثر شایسته تقدیر از نگاه داوران، لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال تقدیم شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در این آیین با قدردانی از شاعران استان که در شرایط سخت سال جاری و محدودیت‌های ایجاد شده، حضور موثری داشتند گفت: شاعران بخش عظیمی از دغدغه جامعه در حوزه سلامت را به زیبایی در قالب شعر و آثار فاخر بیان کردند.

ناصر نبی‌زاده افزود: انعکاس این شرایط در کلام شاعران بسیار فاخر است و سال آینده شاهد آثار خلق شده متعددی در این خصوص خواهیم بود.

وی اظهار داشت: استادان رحیمی، نوروزی و دانش مقدم ۴۲۰ اثر رسیده به جشنواره را در داوری مقدماتی بررسی کردند و آثار منتخب توسط استادان کاکایی، شکارسری و بدیع معرفی شدند.

وی با بیان اینکه فراخوان جشنواره سال گذشته منتشر شد گفت: امیدوار بودیم با کنترل کرونا اختتامیه جشنواره مانند سال‌های گذشته با شور فراوان در شهرستان خوسف که یکی از ویژگی‌های اصلی آن شعر و داشتن شاعران گرانسنگی همچون ابن حسام خوسفی است، برگزار شود اما با وجود تاخیر انجام شده باز هم امکان برگزاری گسترده اختتامیه فراهم نشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی افزود: در این شرایط نیز چندین رویداد فرهنگی در حوزه شعر را به صورت مجازی برگزار کردیم و شعر در خراسان جنوبی کلامی اصیل است که در گذشته همچنین در نسل کنونی شاهد حضور شاعران گرانسنگ هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با کنترل بیماری و گذر از شرایط سخت، فعالیت‌ها و رویدادها در عرصه شعر به صورت گسترده در محضر بزرگان شعر استان برگزار شود.

امام جمعه خوسف هم گفت: شعر اوج هنر بیان است و شاعران در مقابل این قریحه و گنجینه‌ای که خداوند به آنان عطا کرده، مسئولیت دارند.

حجت الاسلام حامد شاهبیکی افزود: در آیه “قسم به خدای آسمان و زمین که این حق است، همان گونه که صحبت می‌کنیم” یکسری معارف و معانی در قالب الفاظ قرار می‌گیرند، در سوره الرحمن نیز پس از خلق انسان به بیان اشاره شده است.

وی با اشاره به اینکه گنج بزرگ کشور ما مجموعه عظیم اشعار ناب و معارف بلندی است که توسط شاعران این کشور بیان شده گفت: شعرای فارسی باعث افتخار و اقتدار فرهنگی این کشور هستند.

امام جمعه خوسف اظهار داشت: جشنواره شعر فجر و سایر جشنواره‌ها در حوزه شعر می‌توانند این حماسه‌ها و قله‌های معنوی کشور را به تصویر بکشند.

وی گفت: بسیاری از حماسه‌های تاریخ در قالب شعر ماندگار شدند و این میراثی ارزشمند است.