?مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی از مشارکت استان در رویداد” جایزه ملی جوانی جمعیت” خبر داد.
فرشته اسدزاده با اعلام این خبر در اولین نشست مشترک کارگروه رصد و برنامه ریزی و هیأت اندیشه ورز با موضوع رویداد جایزه جوانی جمعیت خراسان جنوبی، خاطرنشان کرد: رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت، نخستین رویداد علمی، فرهنگی و اجتماعی ملی در حوزه جمعیت کشور است که در راستای فرهنگسازی افزایش جمعیت ، اواخر اردیبهشت ماه امسال برگزار می شود.
?وی تصریح کرد: هدف از اجرای این رویداد در ستاد ملی جمعیت کشور، پایش و ارزیابی عملکرد مراجع مرتبط با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و انتخاب برترین ها در بخش های خانواده، رسانه، سازمان های مردم نهاد، شرکت ها و مؤسسات خصوصی و نخبگان می باشد.
?به گفته وی؛ این رویداد در راستای تحقق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و جوانی جمعیت، فرهنگسازی در زمینه افزایش جمعیت(ازدواج و فرزندآوری) و ارج نهادن به زحمات مراجع مرتبط و ایجاد انگیزه، روحیه و شوق تلاش برگزار می شود.
?مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری متذکر شد: براساس دستورالعمل های ابلاغی، این رویداد علاوه بر اینکه الگویی برای اجرای اقدامات قانونی در حوزه افزایش جمعیت می باشد، رخدادی مبتنی بر فرهنگ و هنر غنی اسلامی-ایرانی در حوزه جوانی جمعیت با هدف افزایش اقدامات فرهنگی و هنری است.
?اسدزاده به تشریح مأموریت های این رویداد پرداخت و گفت: ارزیابی دستگاه های متولی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کشور، ارتباط و تبادل تجربه با بهره گیری از حضور و مشارکت خانواده ها، نخبگان، هنرمندان، اصناف و اهالی رسانه، سازمان های مردم نهاد، نیروهای مسلح، شرکت ها و مؤسسات خصوصی و ارج نهادن به تلاش کارکنان دولت و معرفی الگوهای برتر از مهمترین مأموریت های این رویداد است.
?وی ادامه داد: از دیگر مأموریت های این رویداد، ارج نهادن به فعالیت های ثمربخش مردم در راستای جوانی جمعیت و کمک به رشد سطح دانش و آگاهی، توسعه فرهنگ و فرهنگسازی جوانی جمعیت در کشور می باشد.
?مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری تأکید کرد: در این رویداد عملکرد حوزه های مختلف مورد پایش و ارزیابی قرار می گیرد.
?اسدزاده خاطرنشان کرد: برای مثال در این رویداد وضعیت رسانه های استان در دو قالب تولید و انتشار محتواهای مرتبط با جوانی جمعیت و ترغیب کننده خانواده ها به اصل فرزندآوری و نیز توجه به مفاد قانون جوانی جمعیت در رده کارکنان رصد و ارزیابی می شود.
?به گفته وی؛ رسانه منتخب براساس دستورالعمل های ابلاغی، به رویداد ملی جایزه جوانی جمعیت جهت ارزیابی در بین دیگر رسانه های برتر کشوری معرفی می شود.
?وی با بیان اینکه این نوع ارزیابی در دیگر بخش های خانواده، سازمان های مردم نهاد، شرکت ها و مؤسسات خصوصی و نخبگان نیز انجام خواهد شد، تصریح کرد: فراخوان مربوط به مشارکت خانواده در این رویداد متعاقباً منتشر خواهد شد و با انتشار این فراخوان، خانواده ها می توانند در قالب خود اظهاری در این رویداد مشارکت نمایند.
?مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر اصل فرزندآوری و توجه به وضعیت جمعیتی کشور، اظهار داشت: جمعیت از جمله مسایلی است که با اولویت و فوریت در دستور کار نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار گرفته و در همین راستا هم قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ابلاغ شده است.
?اسدزاده، جمعیت جوان و سالم را از فاکتورها و شاخصه های توانمندی هر منطقه عنوان کرد و گفت: از نگاه دینی، اجتماعی و سیاسی، جمعیت از جمله معادلات اصلی برای بقای تمدن هر کشور می باشد.
?وی حرکت به سمت رشد منفی جمعیت و سالمندی را از عواقب کم جمعیتی برشمرد و بر هم افزایی همه حوزه های تأثیر گذار در زمینه فرهنگ سازی در راستای توجه به موضوع تعالی جمعیت تأکید کرد.