معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: هشت دستگاه سونوگرافی پیشرفته از ابتدای امسال تاکنون برای بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی تامین شده است.

جلال احمدی روز یکشنبه اظهار داشت: از ابتدای امسال با وجود تحریم‌های ظالمانه غرب و همچنین محدودیت‌های کار در ایام شیوع کرونا، تامین هشت دستگاه سونوگرافی پیشرفته برای بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی به همت اداره تجهیزات پزشکی معاونت درمان دانشگاه انجام شده است.

وی افزود: این دستگاه‌ها عمدتا در بیمارستان‌های خارج از مرکز استان (بیرجند) نصب و راه‌اندازی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: دستگاه سونوگرافی یک دستگاه مهم و حیاتی برای بررسی بیماران باردار، تصادفی، کووید ۱۹ و سایر بیماران است که در تشخیص سریع بیماران کمک شایانی می‌کند.

وی بیان کرد: با تخصیص این دستگاه‌ها دیگر نیازی به اعزام بیماران به مرکز استان برای انجام سونوگرافی‌های تشخیصی پیشرفته نخواهد بود.

احمدی افزود: مجموع ارزش ریالی دستگاه‌های تحویل شده به شهرستان‌های استان در بازار آزاد نزدیک به یکصد میلیارد ریال است که با پیگیری‌های مکرر صورت گرفته از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، بخشی از این دستگاه‌ها به صورت کاملا رایگان و بخشی دیگر از طریق تامین با ارز دولتی تهیه شده است.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی بیرجند مبلغ مجموع هزینه شده توسط دانشگاه برای تامین کل این تجهیزات، سرمایه‌ای کمتر از ۱۵ میلیارد ریال بوده است.

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی را زیر پوشش دارد.