رییس اوقاف بیرجند و درمیان گفت:۵۹۱ موقوفه بیرجند ودرمیان بر اساس نیات واقف، وقف بر تعزیه داری، اطعام عزاداران و روضه خوانی سیدالشهدا است.

 حجت الاسلام دادخدا خدایی اظهار کرد: تعداد موقوفات شهرستان‌های بیرجند و درمیان را ۲هزارو ۸۵۱ موقوفه و تعداد رقبات را ۶ هزار و ۸۱۶ رقبه است.

رئیس اوقاف بیرجند و درمیان اظهار کرد: از این تعداد ۵۹۱ موقوفه وقف بر عزاداری، اطعام عزاداری و روضه خوانی در ماه‌های محرم و صفر است.

وی با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری در بقاع متبرک تحت پوشش، اظهار کرد: در دهه اول ماه محرم در امام زادگان باقریه، سیدتاج‌الدین علی ساقی، سید محمد یُشد، سید ابراهیم رضا حنبل، سید مرتضی درمیان (سیدان)، بی‌بی‌سیده زهرا نوزاد و …مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام برگزار می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان افزود: مراسم عزاداری سیدالشهدا از ابتدای محرم به مدت ۱۲ شب بعد از نماز مغرب و عشا در بقعه امام‌زادگان باقریه برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام خدایی با اشاره به این مهم که این مراسم با همکاری خیران و مردم برگزار می‌شود، گفت: مراسم عزاداری در حسینیه امام رضا علیه‌السلام نیز در حال برگزاری است.

وی یادآور شد: در جنوب خراسان، به تبع شرایط اجتماعی، سیاسی و مذهبی حاکم در ادوار مختلف، حسینیه‌های متعددی برای عزاداری احداث شده است، که مهم‌ترین آن‌ها حسینیه امام رضا علیه‌السلام (شوکتیه نو) است.

به گفته وی گرچه حسینیه شوکتیه در طول زمان، کاربری‌های توأمان آموزشی و مذهبی داشته است، اما فضای کالبدی آن همچنان که ایده اولیه بنا گواهی می‌دهد برای برگزاری مراسم مذهبی و آئینی تعزیه مناسبت دارد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور