#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

۷ نفر دیگر از اطرافیان دو نفر مبتلا به کرونای انگلیسی در خراسان جنوبی شناسایی شدند و در حال حاضر ۹ نفر در خراسان جنوبی به کرونای جهش یافته یا انگلیسی مبتلا هستند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: طی سه روز گذشته تست دو نفر از کسانی که مشکوک به کرونای انگلیسی بودند، مثبت گزارش شد و بعد از آن تمام اعضای خانواده و کسانی که در تماس نزدیک با این افراد در طی دو هفته گذشته بودند مورد رصد قرار گرفتند.
محمد دهقانی در خصوص آمار مبتلایان به ویروس کرونای انگلیسی در استان گفت: از اطرافیان این افراد که مبتلا به ویروس جهش یافته یا انگلیسی بودند، تست انجام شد و ۷ نفر دیگر از اطرافیان این دو نفر مثبت و در حال حاضر ۹ نفر در استان به کرونای جهش یافته یا انگلیسی مبتلا هستند.

وی افزود: تست این افراد هم برای توالی یابی، به انستیتو پاستور ارسال خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت:با توجه به شیوع ویروس کرونای جهش یافته در سطح کشور، احتمال اینکه در استان خراسان جنوبی هم با این پدیده مواجه شویم وجود داشت.

دهقانی افزود: با توجه به اینکه در سایر نقاط کشور هم ما با این ویروس جهش یافته مواجه بودیم مطمئنا هیچ جای استان در امان نیست و احتمال اینکه این ویروس در هر جایی از استان دیده شود وجود دارد.
وی گفت: در کشور به تعدادی از آزمایشگاه‌های ویروس شناسی اجازه‌ی انجام تست کرونای انگلیسی با کیت‌های مخصوص داده شده که آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم جزو این موارد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: قدرت سرایت خیلی بالا و سریع، درگیر کردن گروه‌های سنی پایین‌تر مثل جوانان، نوجوانان و کودکان و میزان مرگ و میر بالای آن نسبت به ویروس قبلی از ویژگی‌های این ویروس جهش یافته است.

دهقانی با تاکید بر استفاده از دو ماسک برای کاهش قابل توجه احتمال انتقال ویروس و عفونت گفت: ماسک زیری باید ماسک سه لایه جراحی و ماسک رویی یک ماسک پارچه‌ای باشد.

وی گفت:هم استانی‌ها دستورالعمل های بهداشتی از قبیل شستشوی مکرر دست ها، عدم تردد غیر ضرور، عدم حضور در تجمعات، دورهمی‌ها و شب نشینی ها، بازار‌ها و مغازه‌ها را رعایت کنند تا مانع از انتشار این ویروس شویم.