مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: شریان‌های حیاتی آب، برق، گاز و همچنین تلفن ۹۳ روستای استان که از سیلاب متاثر یا به صورت کامل قطع شده بود، به صورت پایدار برقرار شده است.

سید ابوالحسن میرجلیلی شامگاه یکشنبه درباره آخرین اقدامات برای جبران سیل اخیر در خراسان جنوبی گفت: بلافاصله بعد از بارندگی‌های بی‌سابقه اوایل شهریور امسال در استان، عملیات امداد و نجات با موفقیت و بدون تلفات جانی در سطح استان انجام شد.

وی افزود: با دستور استاندار مبنی بر بسیج تمامی امکانات و تجهیزات برای بازسازی زیرساخت‌های خسارت دیده، خوشبختانه در ساعات اولیه تمامی محورهای مواصلاتی استان که در برخی نقاط کاملا مسدوده شده بود، بازگشایی شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: با تلاش دستگاه‌های عضو ستاد مدیریت بحران و نیروهای بسیجی تاکنون هشت رشته قنات و ۱۲ منبع آبی روستاییان که آب شرب مردم روستا را تامین می‌کند، بدون وقفه و حتی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی احیا و بازگشایی شدند و بقیه آنها در دستور کار ستاد مدیریت بحران قرار دارد.

وی گفت: اکیپ‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و همچنین نمایندگان شرکت‌های بیمه‌ای از روز چهارشنبه هفته گذشته در روستاها مستقر شدند تا برای اولین بار در تاریخ خراسان جنوبی علاوه بر تسهیلات و کمک بلاعوض که بنیاد مسکن می‌دهد، با تدبیر استاندار در بیمه کردن ۸۶ هزار واحد مسکونی روستایی، شرکت‌های بیمه‌ای جبران خسارت واحدهای مسکونی را انجام دهند.

سامانه بارشی از روز یکشنبه هفته گذشته در استان خراسان جنوبی فعال شد که اوج فعالیت آن روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بود و تا صبح پنجشنبه ادامه داشت.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و بیشترین مشکلات و خسارات ناشی از بارش‌های رگباری اخیر در شهرستان‌های بیرجند و خوسف به ویژه مناطق روستایی گزارش شده است.