🔹معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ۷ درصد پرونده های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان جنوبی، مربوط به مالیات بود.
🔹به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ مهدی جعفری ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان در محل اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی، ضمن تبریک هفته فرهنگ سازی مالیاتی و تشکر از خدمت رسانی و مردم داری کارکنان این حوزه خاطرنشان کرد: کارکنان نظام مالیاتی کشور، سربازان جبهه اقتصادی هستند.
🔹وی با بیان اینکه مالیات از زمان پیامبر و اهل بیت(ع) وجود داشته، تصریح کرد: در اسلام تأکید فراوانی بر حمایت و حفاظت از سربازان جبهه اقتصادی شده تا از هرگونه فساد اقتصادی پیشگیری شود.
🔹معاون استاندار با ذکر این نکته که سال گذشته ۷ درصد پرونده های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان شامل ۶۲ پرونده درخصوص موضوعات مالیاتی بود، اظهار داشت: از این تعداد ۵۷ درصد رفع شده و ۳۵ درصد نیز در دست اجرا است و این اهمیت مالیات در فضای اقتصادی را نشان می دهد.
🔹جعفری متذکر شد: باید سعی کنیم قانون را به نفع مردم تفسیر و در خدمت به مردم بکار گیریم تا اثر ماندگاری داشته باشد.
🔹به گفته وی؛ مردم از تبعیض و بی عدالتی گلایه مندند اما از اجرای قانون برای همه خرسند می باشند.
🔹معاون استاندار یکی از موارد مهم استان را افزایش فرصت‌های سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: ما بایستی به صورت یک مجموعه یکپارچه و هماهنگ، فرصت سرمایه گذاری را هم برای مردم استان و هم برای سایرین به نحو مناسب فراهم نماییم.
🔹جعفری در پایان یادآور شد: استفاده از نیروهای جوان، پاک، خوش‌ فکر و خوش انگیزه در دستگاه‌های اجرایی خصوصاً دستگاه‌های خدمت رسان یک فرصت ویژه است تا اهداف و برنامه های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به نحو شایسته ای محقق گردد.
🔹مدیرکل امور مالیاتی استان هم در این جلسه گفت:اداره کل امور مالیاتی از محل درآمدهای مالیاتی اخذ شده در سال ۱۴۰۲ حدود ۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال به حساب شهرداری های استان واریز کرده که نسبت به سال قبل آن ۶۳ درصد رشد داشته است.
🔹علی کریمدادی ادامه داد: در سال گذشته هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال به حساب دهیاری ها با ۶۴ درصد رشد، ۱۲۸ میلیارد ریال به حساب روستا های فاقد دهیاری با ۴۸ درصد رشد و ۴۴۸ میلیارد ریال به حساب مناطق عشایری با ۶۳ درصد رشد، واریز شده است.
🔹وی درخصوص سایر مصارف و هزینه کرد مالیات در استان گفت: در سال ۱۴۰۲ مبلغ هزار و ۷۷۱ میلیارد ریال با ۴۳ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مبلغ ۱۵۹ میلیارد ریال با ۶۴ درصد رشد به حساب وزارتخانه های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش جهت هزینه کرد در استان خراسان جنوبی واریز شده است.
🔹مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هم گفت: مالیات سالم ترین، با اهمیت ترین و بادوام ترین درآمد کشورهاست که از آن برای توسعه پایدار و تأمین هزینه های جاری و عمومی استفاده می شود.
🔹مرتضی ذاکریان تصریح کرد: در ایران اسلامی نیز رویکرد تعاملی و هوشمند سازی در دستورکار نظام مالیاتی کشور قرار دارد و سعی شده با کاهش نرخ‌ های مالیاتی و سایر موارد حمایتی و تسهیلات پیش بینی شده در قانون، حمایت لازم از بخش‌های اقتصادی به عمل آید.
🔹وی با بیان اینکه سهم درآمدهای مالیاتی استان نسبت به کل درآمدهای مالیاتی کشور، ۲۸ صدم درصد است، یادآور شد: سعی شده بدون فشار مالیاتی بر بخش‌های ضعیف و شفاف اقتصادی، سهم توسعه پایدار استان محقق شود.
🔹شایان ذکر است؛ قبل از این جلسه معاون اقتصادی استانداری و هیئت همراه از ادارات امور مالیاتی مرکز استان بازدید به عمل آورده و از زحمات و خدمات کارکنان این حوزه تقدیر و تشکر کرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور