استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به ایجاد زیرساخت‌های پزشکی و درمانی در این استان می‌توان در زمینه توریسم درمانی (گردشگری پزشکی) به بیماران استان‌ها و حتی کشورهای همجوار خدمات رسانی کرد.

 جواد قناعت  در مراسم گرامیداشت هفته تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی و سالروز افتتاح نمایندگی موسسه محکم (خیریه حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادرزادی) در خراسان جنوبی اظهار کرد: با وجود کمبودهای اعتباری و در شرایط تحریم اما حمایت‌هایی از حضور موسسه محکم در استان خراسان جنوبی انجام شده تا دسترسی مردم به خدمات درمانی خاص فراهم شود.

وی عنوان کرد: لازمه کار جهادی عشق است و پزشکانی که در موسسات خیریه خدمت می‌کنند فارغ از مسایل مادی به دنبال کمک به محرومان هستند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه نگاه عاشقانه در این گروه پزشکی وجود دارد که انگیزه کمک کردن را برای دیگران افزایش می‌دهد گفت: این کار بسیار ارزشمند و فاخر است از همین رو با تخصیص ۳۰ میلیارد ریال برای تامین تجهیزات بخش جراحی کودکان در بیمارستان رازی بیرجند راه اندازی شد که البته ۳۰ میلیارد ریال دیگر هم به زودی تخصیص خواهد یافت.

وی گفت: اگر این فعالیت‌های درمانی در استان ادامه داشته باشند می‌توان پیش بینی کرد در آینده پنج تا ۱۰ ساله رشد معلولیت های مادرزادی در استان کم شود.

قناعت اضافه کرد: در کنار پیگیری برای زیرساخت‌هایی همچون راه آهن، احداث باند دوم راه‌ها، انتقال آب و ایجاد مسکن محرومان موضوع معلولیت نوزادان نیز در استان اهمیت داشته که باید به عنوان یک دغدغه مهم مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: خراسان جنوبی به عنوان شرقی ترین استان کشور می‌تواند با داشتن زیرساخت‌های علمی و پزشکی محلی برای ارجاع بیماران از استان ها و دیگر کشورهای همسایه باشد.

استاندار خراسان جنوبی افزود: برخی از اعمال جراحی موسسه محکم در بیرجند بی سابقه بوده و این ظرفیت می تواند برای بیماران خارج از استان هم مورد استفاده قرار گیرد که امید است شاهد مراجعه کنندگان از سطح کشور باشیم.

رئیس هیات مدیره موسسه خیریه محکم (حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادرزادی) هم گفت: راه اندازی بخش جراحی کودکان در هر نقطه ای از کشور ضروری است زیرا برخی از اعمال جراحی باید بدو تولد انجام شود.

محمد دلشاد افزود: انتقال فرهنگ خیرخواهی موجب شده که اکنون شاهد ایجاد موسسات متعدد خیریه در زمینه های تخصصی پزشکی باشیم.

وی با اشاره به اهمیت کار جراحی تخصصی کودکان گفت: قبل از ایجاد موسسه محکم و انجام اعمال تخصصی برخی نوزادان فوت می‌کردند لذا رسالتی که برعهده داریم سنگین است.

رئیس هیات مدیره موسسه خیریه محکم، همکاری استاندار خراسان جنوبی در زمینه راه اندازی بخش جراحی کودکان در این استان را ارزشمند خواند و افزود: در استان خراسان جنوبی فرهنگ خوبی غالب است از همین رو شاهد همکاری بین بخشی هستیم.

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب با افزایش توان و زیرساخت های بهداشت و درمان حضور پزشکان خارجی در کشور به صفر رسید گفت: علیرغم تلاش های زیادی که برای تربیت پزشکان متخصص شده اما پدیده مهاجرت مغزها خطرناک است و باید با افزایش حمایت‌ها جلوی این اتفاق را گرفت.

دلشاد بیان کرد: با توجه به وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی انتظار است که حمایت دولت از جامعه پزشکی افزایش یابد تا از مهاجرت مغزها جلوگیری شود.

مدیر اجرایی نمایندگی موسسه خیریه محکم در خراسان جنوبی نیز گفت: یک سال از راه اندازی نمایندگی این موسسه در خراسان جنوبی می گذرد و از سال گذشته تاکنون ۱۲ تیم جراحی به استان اعزام شدند.

حسین خوش‌آیند افزود: با حمایت های همه جانبه، هم افزایی بخش دولتی، مردم و خیران اقدامات خوبی در زمینه جراحی کودکان در استان رقم خورده است.

وی با بیان اینکه ۵۶ نوع بیماری تحت حمایت موسسه محکم است گفت: از سال گذشته تاکنون هزار و ۵۲۴ بیمار شناسایی شدند و غربالگری برای آنان انجام شده است.

مدیر اجرایی نمایندگی موسسه خیریه محکم با بیان اینکه ۱۹۱ نفر از سال گذشته تاکنون عمل جراحی شدند عنوان کرد: از این تعداد ۱۵۱ نفر در بیرجند و ۲۵ نفر در سایر شهرستان‌ها تحت درمان قرار گرفتند همچنین ۲۱ بیمار از خارج استان پذیرش و درمان شدند.

وی با اشاره به حمایت ۶۰ میلیارد ریالی استاندار خراسان جنوبی از راه اندازی بخش جراحی اطفال در استان گفت: تاکنون ۳۰ میلیارد ریال این رقم تخصیص یافته و امیدواریم مابقی نیز به زودی تامین شود.

خوش‌آیند افزود: موسسه محکم با فعالیت فرا استانی و ملی در ۱۸ استان کشور فعال بوده اما در چهار استان پزشکان حضور می‌یابند که بدون توجه به میزان درآمد و شناسنامه، افراد به طور رایگان عمل می‌شوند.

وی مشکل پروازها در خراسان جنوبی را یادآور شد و گفت: برای سهولت رفت و آمد پزشکان انتظار است سهمیه ویژه موسسه محکم از سوی شرکت های هواپیمایی در نظر گرفته شود.

مدیر اجرایی نمایندگی موسسه خیریه محکم در خراسان جنوبی گفت: همراه سرای بیمار هم با کمک خیران در ۴۰ سوئیت پیش بینی شده که امیدواریم عملیات ساخت آن به زودی آغاز شود، اسکان پزشکان اعزامی از تهران هم نیازمند مکان مناسب است که امیدواریم در این زمینه نیز خیران کمک کنند.

این مراسم به منظور گرامیداشت هفته تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی (۲۲ تا ۲۹ مرداد) همچنین سالروز تاسیس نمایندگی موسسه محکم (خیریه حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادرزادی) در خراسان جنوبی به همت مجمع خیرین سلامت استان و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد.

در پایان مراسم با حضور استاندار از خدمات گروه پزشکی موسسه محکم در خراسان جنوبی تقدیر شد.