معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان جنوبی از احیای هنرهای بومی حصیربافی و سیاه چادربافی در خراسان جنوبی خبر داد.

حسین عباس زاده، امروز سه شنبه ۲۹ مهرماه به خبرنگاران  گفت: ۱۷۰۰ هنرمند استان در زمینه حصیر بافی فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: کلاس‌های آموزشی حصیربافی به منظور باز زنده‌سازی و احیای این رشته هنری در شهرستان‌های طبس و نهبندان برگزار و تسهیلات اشتغال‌زایی در این زمینه به متقاضیان اعطا می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان جنوبی افزود: مجوزهای لازم برای ایجاد کارگاه‌های تولیدی ارائه شده و روستای نایبند نیر برای ثبت به عنوان روستای ملی حصیربافی پیشنهاد شده است.

عباس زاده با بیان اینکه هنرمندان این رشته موفق به اخذ نشان ملی کیفیت در رشته حصیربافی شده‌اند، تصریح کرد: شرکت تعاونی پخل بافی نیز برای حمایت از این رشته در شهر عشق‌آباد طبس تاسیس شده است.

وی اظهار کرد: روستای دهسلم یکی از مناطق تولیدات محصولات حصیری استان است که به منظور حمایت از هنرمندان در این روستا خانه صنایع دستی ایجاد شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی خراسان جنوبی، از توسعه کارگاه‌های سیاه چادر بافی با تمرکز بر روستای سیدال نهبندان خبر داد.

عباس زاده با اشاره به اینکه برای حمایت از این رشته هنری تسهیلاتی اختصاص یافته است، افزود: مجوزهای تولیدی نیز صادر شده است و اقدام به برپایی نمایشگاه و برگزاری چندین مورد جلسه با همکاری بسیج سازندگی نیز شده است.

وی یادآور شد: از مجموع ۱۲۰ خانوار این روستا ۱۰۰ خانوار در زمینه بافت این صنعت فعالیت دارند و ۳۰ کارگاه تولیدی در این روستا وجود دارد.