🔹معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی گفت: در استان خراسان جنوبی هنوز موردی از ابتلا و گزیدگی و یا وجود پشه(آئدس) گزارش نشده اما با توجه به مشاهده پشه در استان‌های دیگر باید رصد فرودگاه ها، پادگان ها و گمرک ها در دستور کار باشد.
سید محمدرضا طالبی در جلسه قرارگاه زیستی استان اظهار داشت: فلسفه این قرارگاه برنامه ریزی جهت بهتر زیستن در جامعه و پیشگیری از خطراتی است که جان انسان ها را تهدید می کند.
🔹وی تصریح کرد: جلسه قرارگاه زیستی باید به صورت مرتب در موضوعات مختلف که زندگی اجتماعی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، ذیل پدافند زیستی برگزار شود.
🔹معاون استاندار با اشاره به افزایش خطر ورود پشه آئدس به داخل کشور گفت: کمیته های پنج گانه برای مقابله با ویروس تب دنگی و تکثیر و ورود پشه آئدس تشکیل شده لذا باید جلسات بطور مرتب برگزار شود چرا که با توجه به سیر صعودی ورود این پشه باید حساسیت ها را بیشتر کنیم.
🔹طالبی با بیان اینکه شرح وظایف قرارگاه زیستی به دستگاه ها مقابله‌ ای با پشه آئدس ابلاغ شده، گفت:مسئولان کمیته ها باید جلسات و موارد را جدی بگیرند.
🔹وی با ذکر این نکته که کمیته‌های ذیل قرارگاه تاکنون به این موضوع زیاد توجه نکرده‌اند، متذکر شد: باید حساسیت ها برانگیخته شوند و برخی دستگاه ها دعوت به کار شده و وظایفی به آن ها ابلاغ شود.
🔹معاون استاندار با تأکید بر اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی و اطلاع رسانی یکی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه و درمانی تب دنگی است، خاطرنشان کرد: در خصوص شناخت این نوع پشه، محل زندگی، پرورش، تخم ریزی و گزیدگی پشه باید آموزش هایی به مردم داده شود.
🔹به گفته وی؛ در استان خراسان جنوبی هنوز موردی از ابتلا، گزیدگی و یا موردی از این نوع پشه(آئدس) گزارش نشده اما با توجه به مشاهده پشه در استان‌های دیگر باید رصد فرودگاه ها، پادگان ها و گمرک ها در دستور کار باشد.
🔹طالبی فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی برای شناخت ویروس تب دنگی را مهم عنوان کرد و گفت: آموزش و اطلاع رسانی باید از سوی متخصصان و صاحبنظران در دستور کار رسانه ها باشد تا جو روانی خاصی در جامعه ایجاد نشود.
🔹وی در راستای مقابله با شیوع ویروس تب دنگی خواستار برگزاری مانوری با فرض درگیری بیماری شد و افزود: جمع آوری زباله ها، بازدید از تالاب ها و سدها و یا برکه‌های آب ثابت توسط دستگاه متولی و تیم بهداشت و درمان باید مورد توجه باشد.
🔹معاون استاندار با اشاره به فرا رسیدن ایام شهادت امام حسین علیه السلام و اربعین حسینی، عنوان کرد: نیاز است سازمان حج و زیارت در خصوص آموزش تب دنگی از طریق سامانه سماح و یا ارسال پیامک هشدار، زائران را آموزش دهد.
🔹طالبی با بیان اینکه با توجه به بخشی از مسائل پدافندی و آفندی باید به این پشه به عنوان یک سلاح زیستی هم توجه کرد، گفت: در مواردی انتقال پشه با لارو و تخم پشه هم توسط دشمن انجام می‌شود درنتیجه ورود و خروج ها و موارد گمرکی باید مدنظر و رصد دقیق قرار بگیرند.
🔹وی خواستار رصد محل استقرار گردشگران خارجی به لحاظ وجود لارو پشه شد و افزود: مناطقی که تجمع آب دارند باید آدرس و مکان ها را طی نامه ای به دانشگاه علوم پزشکی جهت رصد ارائه دهند.
🔹شایان ذکر است: تب دنگی یک بیمار ویروسی است که از گزش پشه آئدس ایجاد می‌شود، اگر این پشه قبلاً فردی را که ویروس بیماری را داشته نیش بزند، ویروس این بیماری را به فرد دیگر منتقل می کند،در غیر این صورت گزش این پشه به تنهایی خطری ندارد.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور