نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی گفت: امروز وقت یک تجدیدنظر است که به آرمان‌های انقلاب در محیط‌های علمی برگردیم چراکه وقتی دانشگاه‌ها ایده‌آل شد، جامعه و کشور ایده‌آل خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی، امروز یکشنبه ۸ تیر در دیدار با رئیس جدید دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی اظهار کرد: صاحبان علم اگر چنانچه بخواهند عادلانه قضاوت کنند، همه ارزش‌ها، ایمان‌ها و کمالات باید همراه با علم باشد.

وی بیان کرد: امیدواریم شما و همه افرادی که در سنگرهای علم نشسته‌اند، بتوانند به وظیفه خود عمل کنند.

امام جمعه بیرجند افزود: علم نور است، اما همواره یک عنصر مشروط است که اگر شرایط آن مهیا باشد نوری است که انسان را به مقصد خواهد رساند.

عبادی خاطرنشان کرد: بشر قرن‌ها در جهل بود و از همان کورسوی نور فطرت، همان آدم بی سوادِ جاهل راهش را پیدا می‌کرد و سپس رشته‌های مختلف علمی دنیا را پر کرد و انفجار علم صورت گرفت که البته این اتفاق بسیار خوبی است، اما متأسفانه شرایط آن حفظ نشد.

وی تصریح کرد: افرادی که امروز این دنیای تاریک و ظلمانی را ایجاد کرده‌اند، گواهینامه‌های رده‌های بالای علمی دارند، اما هم خودشان گمراه هستند و هم دیگران را گمراه کرده‌اند و باعث شده تا بشر و دانشمند قرن ۲۱ راه خانه‌اش را گم کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی بیان کرد: علم وقتی نتیجه صحیح می‌دهد که ایمان به آن جهت و هدف دهد؛ لذا چنین علمی انسان را به مقصد می‌رساند، اما وقتی ایمان نباشد و هدفی مطرح نباشد، چنین علمی هرگز انسان را به مقصد نمی‌رساند.

عبادی با اشاره با اینکه فرمایشات حضرت امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب نسبت به دانشگاه‌ها را نباید هرگز فراموش کنیم، گفت: دانشگاه‌ها یک ضرورت اجتناب ناپذیرند، اما به هر نسبتی که شرایط آن رعایت نشده، آسیب‌ها را مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه اصل تأثر محیط‌های دانشگاه‌های ما از محیط‌های غربی است، بیان کرد: قطعا پس از انقلاب این تأثیرپذیری هر چند ناچیز، اضافی است چرا که دانشگاه‌های ما باید اسوه باشند تا غرب را هدایت کنند.

عبادی تصریح کرد: نتیجه دانش غرب همینی است که امروز در جهان می‌بینید و هر شب نیز در تلویزیون مشاهده می‌کنید که دانشمندان چه می‌کنند و کار دانش‌ها به کجا رسیده است.

وی ادامه داد: امیدواریم با شرایط خاصی که امروز در جهان پیش آمده، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب که آرمان‌های انبیاء الهی است و کمالات انسان در آن مطرح است بتواند بشر را از بن‌بستی که در آن افتاده است، نجات دهد.

عبادی تصریح کرد: باید در ایران اسلامی در محیط‌های دانشگاهی یک تجدید نظری صورت گیرد تا دانشگاه‌های ما برای جهان الگو باشند.

وی افزود: با توجه به این تمام دانشجو و اساتید بسیجی و همچنین شرایط عمومی و جهانی، اکنون وقت یک تجدیدنظر است.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی یادآور شد: گزارشات مختلفی ارسال می‌شود، اما گزارشاتی که از دانشگاه پیام نور به دستمان می‌رسد غالبا رضایت بخش است که یک وجه آن این است که چون حالت نیمه حضوری دارد، دانشجو از اصالت‌های خانوادگی خود منسلخ و کنده نمی‌شوند، لذا هم به کسب علم می‌پردازد و هم اصالت‌های خانوادگی و ارزش‌های سنتی و ایمانی را حفظ می‌کند.

عبادی خاطر نشان کرد: علم هیچ‌گونه ارتباطی با بسیاری از قانون‌شکنی‌ها و کمرنگ شدن ارزش‌ها ندارد و وحشیگری محض امروز، اقتضای علم نیست؛ بلکه نفوذ هوای نفس در علم، عالم و دانشمند است.

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه‌ها هستند که باید پیام انقلاب را به سراسر جهان برسانند، افزود: علم و ایمان هر دو ضرورت است و دانشگاه‌ها باید در هر دو جهت جامعه خود را تغذیه کنند.

امام جمعه بیرجند یادآور شد: ارزش علم به ایمان و ارزش ایمان به عمل است، لذا امیدواریم دانشگاه‌ها در صحنه و میدان عملی وارد شوند و نیازهای جامعه را بر اساس علم و ایمان رفع کنند.