🔹معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: اعضای هیأت اندیشه ورز استان باید با اولویت‌ بندی و سطح بندی برای حل آسیب‌ های اجتماعی در سطح محلات پر آسیب و قشر آسیب پذیر، اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی انجام دهند.
🔹سید محمدرضا طالبی  در جلسه هیأت اندیشه‌ ورز استان برای حل معضلات اجتماعی افزود: برون داد تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده منجر به اجرای طرح‌های کم هزینه و اجرایی از طریق دستگاه‌های اجرایی، مؤسسه‌ ها ، نهادها و تشکل‌های مردم نهاد خواهد شد.
🔹وی با بیان اینکه تمامی آسیب‌ها در ارتباط مستقیم با نهاد خانواده است، تصریح کرد: وقتی بنیان خانواده تحت الشعاع آسیب‌های اجتماعی قرار بگیرد جامعه دچار اختلال می‌شود در نتیجه راه‌اندازی هیأت اندیشه ورز برای کنترل روند آسیب‌های حول نهاد خانواده ضروری است.
🔹معاون استاندار با ذکر این نکته که آسیب‌های اجتماعی زیادی در استان وجود دارد که دامن‌گیر برخی خانواده‌ ها شده، متذکر شد: این در حالیست که به عنوان مثال کامل نبودن چرخه عملیاتی ترک اعتیاد در استان، سبب شده افراد بهبودیافته به دلیل نبود اشتغال مجدد به سمت اعتیاد سوق پیدا کنند.
🔹وی با تأکید بر اینکه اعضای هیأت اندیشه‌ورز باید نسبت به شناسایی آسیب‌های اجتماعی، ارزیابی، رتبه بندی و سطح بندی آن اقدام کنند، اظهار داشت: برای آسیب‌هایی که تأثیرات منفی و سوء بیشتری بر جامعه دارد باید طرح‌هایی داشته باشیم که قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.
🔹طالبی اضافه کرد: برخی طرح‌ها متناسب با ظرفیت‌هایی که داریم قابلیت اجرایی شدن ندارد لذا طرح‌ها باید کم هزینه باشد چون اعتبارات فرهنگی و اجتماعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی محدود است.
🔹وی با طرح مثال هایی ادامه داد: مهارت‌آموزی بر عهده اداره آموزش فنی و حرفه‌ای است که بعد از کسب مهارت تسهیلاتی به مهارت آموختگان پرداخت می‌شود تا منجر به اشتغال شود.
🔹معاون استاندار عنوان کرد: تشکل‌ های مردم نهاد فعالی در استان داریم و در سه سال دولت سیزدهم شاهد رشد بیش از ۴۵ درصدی این تشکل‌ها در استان بودیم.
🔹وی با بیان اینکه از ظرفیت سازمان‌ های مردم نهاد در هیأت اندیشه‌ ورز بهره‌مند می‌شویم، تصریح کرد: این سازمان‌های مردم نهاد در حوزه اجتماعی از جمله ترک اعتیاد، مشاوره، اشتغال بهبود یافتگان اعتیاد و… فعالیت‌های بسیار خوبی انجام می‌دهند.
🔹طالبی تاکید کرد: ضمن شناسایی، رتبه بندی و سطح بندی آسیب‌ ها باید طرح‌هایی برای آسیب‌هایی که بیشترین تأثیر گذاری منفی را در جامعه دارد تدوین شود که در این زمینه درخواست داریم تمرکز و کار بیشتری شود.
🔹وی با بیان اینکه باید راهکارهای اشتغالزایی برای نجات یافتگان از آسیب‌های اجتماعی توسط اعضای هیأت اندیشه ورز استان پیگیری و مطرح شود، گفت: تا زمانیکه در موضوعی به نتیجه نرسیدیم نباید وارد موضوع دیگری شویم.
🔹معاون استاندار افزود: در برخی موضوعات اختیارات استانی نداریم و نگاه از بالا به پایین است تا زمانیکه یکسری اختیارات به استان داده نشود برخی موضوعات حل شدنی نخواهد بود.
🔹وی با اشاره به اجرای طرح فرهنگی یاریگران زندگی در استان بیان کرد: این طرح در روستاهای با آلودگی بیشتر به مواد مخدر در راستای آموزش و ایجاد نشاط در حال اجراست که افراد معتاد برای درمان و اشتغال هدایت می‌شوند.
🔹طالبی ادامه داد: این طرح با مشارکت دستگاه‌های اجرایی به ویژه فرمانداران، دهیاران، افراد خیر، سازمان‌های مردم نهاد و جهادگران در روستاهای سفید و همچنین روستاهای با نرخ شیوع بالای اعتیاد اجرا می‌شود.
🔹وی بیان کرد: یکسری آسیب‌های اجتماعی در استان مشخص است که کارگروه‌های ذیل هیأت اندیشه‌ورز این‌ مسائل را در دستور کار قرار خواهند داد، اما بر اساس تجربیات، کار دانشگاهی، تحقیقات، پژوهش‌ها و مطالعات آسیب‌های دیگری نیز شناسایی و اعلام خواهد شد.
🔹معاون استاندار با بیان اینکه در جلسه بعدی بایستی آسیب‌های احصا شده با نرخ رسمی اعلام شود، اظهار کرد: اعضا از این جلسه تا جلسه بعدی باید نسبت به آسیب‌های اعلامی و یا آسیب‌هایی که جدید شناسایی شده تدبر لازم را داشته باشند.
🔹مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هم در این جلسه گفت: اعضای هیأت اندیشه ورز از میان گروه‌هایی از جمله فعالان حوزه عمومی سازمان‌های مردم نهاد، نخبگان و متخصصان دانشگاهی در سطح استانی و ستادی انتخاب می‌شوند.

حسین رضا نخعی با بیان اینکه هدف از تشکیل این هیأت، مشارکت در تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی است، اظهار کرد: وظیفه اصلی این ستاد بررسی مسائل موجود از جمله آسیب‌ های اجتماعی در سطوح محلی، استانی و منطقه‌ای است.
🔹وی بیان کرد: هیأت اندیشه‌ورز با هدف مسئله‌یابی و ارائه راهکار‌ های علمی و عملیاتی برای حل مسائل موجود در حوزه آسیب‌های اجتماعی استان تشکیل شده و امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های موجود بتوانیم در کوتاه مدت نتیجه مؤثری از خروجی این اقدام دریافت کنیم.
🔹شایان ذکر است؛ در این جلسه هر کدام از اعضای هیأت اندیشه‌ ورز به بیان پیشنهادات و نکته نظرات خود درخصوص چگونگی برگزاری هیأت اندیشه‌ورز و راهکارهای استفاده از توان بخش‌ های مختلف برای حل آسیب‌های اجتماعی پرداختند.
🔹احکام اعضای هیأت اندیشه ورز استان خراسان جنوبی نیز در این جلسه اهدا شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور