مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: نوای استاد شجریان سال‌ها برای ما یادآور مهر، عشق، انسانیت و فرزانگی نهفته در ادبیات این مرز و بوم بوده است.

ناصر نبی‌زاده در پیام تسلیت به مناسبت درگذشت خسرو آواز ایران اظهار داشت: پرواز استاد محمدرضا شجریان، هنرمندی برجسته و میراث ماندگار ایرانی اسلامی، ضایعه‌ای جبران نشدنی است و سوگ خاموشی نوایی که سال‌هاست برای ما یادآور مهر، عشق، انسانیت و فرزانگی نهفته در ادبیات این مرز و بوم بوده، سنگینی می‌کند.

وی افزود: آن مرحوم با یک عمر فعالیت هنری پیگیر، به یکی از ماندگارترین خوانندگان موسیقی ایران بدل شد و یاد و نغمه خسرو آواز ایران تا همیشه بر تار و تارک هنر این سرزمین پرآوازه می‌ماند و فراموش نمی‌شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی بیان کرد: اینجانب خالصانه و اندوهبار فقدان این هنرمند عزیز را به خانواده، دوستان سوگوارش و اصحاب فرهنگ و هنر استان تسلیت عرض می‌نمایم و برای آن فقید سعید از درگاه خداوند رحمان، رحمت و مغفرت و برای بازماندگان گرامی صبر و سلامت مسألت دارم.

استاد “محمدرضا شجریان” هنرمند برجسته عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان “خسرو آواز ایران” یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

آن مرحوم سال‌ها از بیماری ریه رنج می‌برد و طی روزهای اخیر به دلیل مشکلات ریوی و تنفس ناپایدار، افت فشار خون و افت سطح هوشیاری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده بود.

زنده‌یاد شجریان زادهٔ اول مهر ۱۳۱۹ در مشهد، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس ایران زمین و نامزد ۲ جایزه گِرمی (Grammy Awards) بود و سایت انجمن آسیا او را به‌ عنوان پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معرفی کرد. همچنین روزنامه ونکوورسان او را یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی در سال ۲۰۱۰ و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌ بود.

شجریان در مدت فعالیت هنری خود موفق به تولید ۶۰ آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلم‌هایی همچون “دلشدگان، ابجد و زمستان” و اجرای ده‌ها کنسرت داخلی و بین‌المللی شد.

صبح امروز – جمعه – پس از اقامه نماز بر پیکر روانشاد شجریان به امامت حجت‌ الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای خانواده آن مرحوم و جمعی از هنرمندان و مسوولان در تهران، پیکر استاد موسیقی ایران برای تشییع و تدفین به مشهد منتقل شد.

قرار است پیکر مرحوم شجریان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در مشهد تشییع و در کنار مقبره شاعر معاصر مهدی اخوان‌ ثالث در محوطه آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در منطقه باستانی توس مشهد دفن شود.