معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از معرفی پروفسور گنجی، پدر علم جغرافیای نوین ایران، در ششمین “دوشنبه‌های با مفاخر” استان خبر داد.

محمود رمضانی گفت: این برنامه امروز ۱۱ اسفند، ساعت۱۹ از طریق صفحهششمین  اینستاگرامی khjfarhang منتشر خواهد شد.

وی با بیان این که پروفسور گنجی که به پدر علم جغرافیای ایران شهرت دارد، در سال۲۰۰۱ از سوی سازمان جهانی هواشناسی به عنوان دانشمند برتر جهان و دانشمند سال هواشناسی معرفی شد، افزود: وی در بیست و نهمین کنگره ‏اتحادیه بین‌المللی جغرافیایی در کره‎ ‎جنوبی در سال۲۰۰۰ میلادی به عنوان یکی از ۱۵ جغرافیدان ‏برجسته جهان شناخته شود.

به گفته وی پدر علم جغرافیای ایران دارای ۱۳۰ اثر برجسته علمی و تخصصی به زبان‌های فارسی و انگلیسی و تربیت کننده ۱۱ نسل استاد عالی در حوزه جغرافیا است.

رمضانی با اشاره به این که پروفسور گنجی همچنین نشان درجه سه در خدمات دولتی را دریافت کرد، گفت: پروفسور گنجی از اوایل‎ ‎انقلاب ‏تا قبل از مرگ بیش از ۶۳لوح تقدیر از مراکز آثار و مفاخر علمی، چهره‌های‏‎ ‎ماندگار، انجمن‌های علمی ‏جغرافیایی و دانشگاه‌ها دریافت کرده است.

وی با اشاره به این که دوشنبه‌های با مفاخر، با هدف معرفی مفاخر خراسان جنوبی به مردم استان و کشور و همچنین نسل جوان و در راستای پاسداشت علم، فرهنگ و فرهیختگان برنامه ریزی شده است، افزود: در طول این برنامه، ۱۲نفر از مفاخر استان معرفی خواهند شد.

تا کنون در این برنامه ابن حسام خوسفی، آیت الله آیتی، آیت الله سیدمهدی عبادی، آیت الله سیدحسن تهامی و پروفسور معتمدنژاد معرفی شده اند.