#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: خراسان جنوبی در حال حاضر رتبه سوم کشوری پس از استان‌های تهران و سمنان به لحاظ سرانه تخت ویژه در صد هزار نفر جمعیت را دارد.

سید محمد موسوی میرزایی روز یکشنبه به رسانه‌ها اظهار داشت: همین استان محروم رتبه چهارم سرانه تخت فعال به نسبت جمعیت استان در کشور را دارد و این پیشرفت‌ها با تلاش‌های فراوان در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به دست آمده است.

وی با تبریک سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به مردم و جامعه دانشگاهی گفت: با نگاهی اجمالی و گذرا به دستاوردهای حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در می‌یابیم که به لطف و برکات انقلاب و نظام اسلامی، پیشرفت‌های چشمگیری در نظام سلامت رقم خورده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اینکه در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب، افراد برای تحصیل در رشته‌های پزشکی به خارج از کشور چشم داشتند افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از سال ۱۳۶۴ راه‌اندازی شد و تا به امروز توانسته است بخش اعظمی از مشکلات درمانی را رفع کند.

موسوی میرزایی با بیان اینکه بسیاری از مدیران فعلی دانشگاه از جمله وی، دانش‌آموخته دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هستند گفت: در حال حاضر هر سال پزشکان زیادی در تخصص‌های مهم و مختلف از این دانشگاه دانش‌آموخته می‌شوند.

وی اظهار داشت: قبل از انقلاب فضاهای درمانی زیادی وجود نداشت اما در حال حاضر ۱۷ بیمارستان دانشگاهی و غیردانشگاهی در استان خراسان جنوبی وجود دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اعلام اینکه ۳۱۳ عضو هیات علمی دانشگاه وظیفه تربیت حدود ۴ هزار دانشجو در ۶۵ رشته آموزشی را برعهده دارند گفت: در سایر حوزه‌های پژوهشی، عمرانی، غذا و دارو، بهداشتی و تامین تجهیزات پزشکی نیز شاهد اقدامات بزرگی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه دستاوردهای نظام سلامت با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست افزود: این اختلاف بزرگ و معنادار است و نمی‌شود چنین قیاسی را کنار یکدیگر قرار داد.

موسوی میرزایی گفت: ایران اسلامی از لحاظ وضعیت پزشکی، تربیت پزشک متبحر و وجود زیرساخت‌ها و امکانات پزشکی از کشورهای رده بالای دنیا به شمار می‌رود و همه به این موضوع واقف هستند.

وی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا به همگان ثابت کرد ایران نسبت به بسیاری از کشورهای صاحب‌نام اروپایی و حتی آمریکا مشکلات کمتری داشت و زودتر توانست این بیماری را مهار و کنترل کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پیشرفت‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف بعد از پیروزی انقلاب حاصل شده و در حوزه سلامت به طرز قابل توجهی چشمگیرتر بوده است.

وی افزود: آمار نشان می‌دهد وضعیت حوزه بهداشتی نیز نسبت به دوران قبل از انقلاب رشد کمی و کیفی زیادی داشته و افزایش قابل توجه تعداد خانه‌های بهداشت، پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، شبانه‌روزی و تعداد پزشکان، دندانپزشکان و سایر نیروها مشهود است.

موسوی میرزایی گفت: ما در دوران انقلاب به دنیا آمده، رشد کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم این انقلاب به نقطه مطلوب برسد در عین حال به جایگاهی که اکنون انقلاب در آن قرار دارد افتخار کرده و سرمان را بالا می‌گیریم که جزئی از این خانواده هستیم و کمک می‌کنیم در زیر سایه انقلاب بیشتر در خدمت مردم و جامعه باشیم.