#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: طی یک هفته اخیر شرایط خوبی را در استان نداشتیم و رتبه پنجم کشوری از نظر نرخ بروز بیماری کرونا به خراسان جنوبی تعلق گرفت.

محمد دهقانی،  گفت: آمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها و فوتی‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

وی افزود: براساس آخرین آمار ۲۹۲ بیمار با مشکل حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری و از این تعداد ۱۴۸ نفر مبتلا به کرونا هستند که ۲۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و حال هفت نفر وخیم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار کرد: متاسفانه با ۶ مورد فوتی جدید شمار فوتی‌ها در استان خراسان جنوبی به ۱۸۸ مورد رسید.

وی با بیان اینکه رفتار ویروس کرونا مستقیم به عملکرد ما بستگی دارد، گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان کنترل بیماری کرونا ۸۲ درصد در کل کشور بوده که هفته گذشته به ۶۲ درصد و در هفته جاری به ۴۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

دهقانی افزود: همچنین در استان ما میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی ۴۷ درصد است در صورتی که در زمان کنترل بیماری، بالاتر از درصد کشوری بودیم و نشان می‌دهد رفتار این ویروس وابسته به عملکرد ما در رعایت پروتکل‌های بهداشتی است؛ همان گونه که وقتی افزایش بستری‌ها را داریم، یک تا دو هفته بعد فوتی‌های ما نیز افزایش پیدا می‌کند.

کلاس‌های حضوری مراکز آموزشی تعطیل شد

وی درباره محدودیت‌های مصوب در ستاد استانی کرونا گفت: تعطیلی کلاس‌های حضوری مدارس، دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و خصوصی با تاکید بر نبود وقفه در فرایند نظام آموزشی با استفاده از روش‌های غیرحضوری از جمله محدودیت‌های جدید است البته شامل برخی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مانند دستیاران تخصصی، کارورزان و کارآموزان رشته‌های مختلف نمی‌شود که باید در بخش‌های بالینی حضور پیدا کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: خدمات‌دهی مهد کودک‌ها کاهش پیدا کرده است و صرفا برای کودکانی که مادران شاغل دارند باید خدمات ارائه دهند.

وی افزود: خوابگاه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی به استثنای خدمات‌دهی به کسانی که شرایط خاص دارند، تعطیل می‌شوند و تمامی اماکن گردشگری، تفریحی، بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان، سینماها، نمایشگاه‌ها، تالارهای پذیرایی، سالن‌های مطالعه کتابخانه‌ها، بخش‌های بازی کودکان در پارک‌ها، باشگاه‌های ورزشی، سالن‌ها و استخرها تعطیل است.

دهقانی اظهار کرد: رستوران‌ها، اغذیه فروشی‌ها و کافه‌ها فقط اجازه سرو غذا به صورت بیرون‌بر را دارند.

وی ممنوعیت برگزاری گردهمایی‌ها، سمینارها و سایر تجمعات غیرضروری و تعطیلی آرامستان‌ها را از دیگر مصوبات ذکر کرد و گفت: این محدودیت‌ها تا ۲۵ مهر ماه در شهرهای قرمز برقرار است و در صورت بدتر شدن شرایط، تمدید خواهد شد.

پیگیری برای دریافت سهمیه دوم واکسن آنفلوآنزا

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درخصوص واکسن آنفلوآنزا بیان کرد: پیگیر دریافت سهمیه دوم واکسن آنفلوآنزا هستیم ولی هنوز به دست ما نرسیده است.

وی افزود: افرادی که سن بالا و بیماری زمینه‌ای ندارند نیازی به تزریق واکسن آنفلوآنزا نخواهند داشت.

دهقانی گفت: یکی از روش‌های درمانی خیلی خوب که برای بیماران بدحال کرونا استفاده می‌شود، پلاسما درمانی است لذا از کسانی که دوره بیماری کرونا را پشت سر گذاشتند، تقاضا داریم با اهدای پلاسما جانی دوباره به بیماران کرونایی ببخشند.

خستگی کادر درمان

وی اظهار کرد: کادر درمان خسته شدند چراکه هشت ماه است که درگیر این بیماری هستند و کاهش حساسیت مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث خستگی بیشتر کادر درمان شده است که در خدمت‌رسانی دچار مشکل می‌شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: از هم‌استانی‌ها تقاضا می‌شود برای کمک به کادر درمان و کمتر شدن این بیماری، حتما رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرند.