#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

🔹سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی، اقدامات ارزنده استان در راستای توسعه و تسهیل مبادلات تجاری با افغانستان را تشریح کرد.
ی؛ اشرفی با تشریح این اقدامات در جلسه کمیته همکاری و هماهنگی مشترک استان های مرزی با کشور افغانستان که به ریاست کاظمی قمی؛ نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان و با حضور فرمانده مرزبانی کشور و برخی مسئولین ملی و استانی در محل استانداری خراسان رضوی و برگزار شد، مطالبات استان در زمینه رونق مرز را ارائه نمود.
🔹وی متذکر شد: تسریع در تأمین اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل جاده ترانزیتی مرز ماهیرود به فراه افغانستان، رفع تعهدات ارزی صادرات پیله وران استان، درخواست واردات برخی اقلام و کالاها از افغانستان و تخفیف سود و عوارض گمرکی و … از جمله اقداماتی است که انجام آنها به رونق مرز کمک می کند.
🔹در این جلسه آخرین اقدامات به عمل آمده درخصوص اجرای مفاد نامه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ رئیس جمهور در ارتباط با هماهنگی و همکاری در امور افغنستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
🔹نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این نشست با اشاره به سیاست دولت سیزدهم و تأکیدات رئیس جمهور مبنی بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه و به ویژه افغانستان از استانداران استان های مرزی و سایر دستگاه های اجرایی ذیربط خواست از همه ظرفیت های خود در راستای تحقق این موضوع استفاده نمایند.
🔹در پایان این نشست مقرر شد؛ ضمن پیگیری برخی مسائل و موضوعات مطرح شده از طریق سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط، جلسات کمیته هماهنگی و همکاری مشترک استان‌های مرزی با افغانستان به صورت ملی هر دو ماه یکبار و در سطح استانی هر ماه برگزار شده و مسائل و موضوعات مرتبط با کشور افغانستان پیگیری شود.
🔹شایان ذکر است؛ صادقی سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی نیز این نشست‌ را همراهی کرد.