🔹معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: رشد صادرات از پایانه مرزی ماهیرود در سایه هم افزایی و هماهنگی دستگاه های اجرایی رقم خورد.
جواد اشرفی با بیان این مطلب در نشست اعضای کمیته تخصصی شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان، خاطرنشان کرد: سایت مرزی ماهیرود جزو امن‌ترین، بهترین و سهل‌ترین مرزهای جمهوری اسلامی ایران برای توسعه‌ مبادلات تجاری با کشور افغانستان است.
🔹وی ادامه داد: این موضوع حاکی از نوع نگاه شخص استاندار و تأکید بر هم افزایی و هماهنگی کلیه دستگاه های مستقر در مرز می باشد.
🔹به گفته وی؛ در سایه این همراهی و تعامل، در ۱۰ ماهه سال جاری، حدود ۵۴۰ میلیون دلار کالا ازطریق گمرکات استان صادر شده است.
🔹معاون استاندار، انسجام در تصمیمات و هم افزایی دستگاه های اجرایی و تجار را از شروط اصلی جهت افزایش مبادلات تجاری با کشور های همسایه عنوان کرد.
🔹اشرفی تصریح کرد: هرگونه اقدام بدون هماهنگی در حوزه‌ تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات باعث بروز چالش و نابسامانی در زمیه صادرات استان خواهد شد.
🔹وی ادامه داد: تأکید حوزه معاونت اقتصادی استانداری بر این است که اقدامات در حوزه‌ تجارت خارجی با برنامه‌ریزی و از طریق مجاری قانونی ، شورای ساماندهی مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات استان صورت گیرد.
🔹معاون استاندار خاطرنشان کرد: هر گونه تصمیم‌گیری پیرامون سرمایه‌گذاری خارجی یا مشارکت سرمایه‌گذاری ایرانی با سرمایه گذاری خارجی نیز حتماً با همکاری حوزه‌ اقتصادی استانداری و مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان رقم خواهد خورد.
🔹اشرفی تأکید کرد: مجموع این اقدامات سبب می شود چنانچه در فرآیند کار مشکلی ایجاد گردد، قابلیت پیگیری از طریق مجاری قانونی داشته باشد .
🔹وی در ادامه درخصوص مسائل بوجود آمده برای ناوگان ترانزیتی مشتقات و فرآورده‌های نفتی از عراق به افغانستان که از طریق مرز ماهیرود رقم خورده، گفت و متذکر شد: طبق بررسی های صورت گرفته و اعلام گمرک افغانستان مشتقات نفتی ترانزیت شده دارای استاندارد های مدنظر آن کشور نبوده است لذا در حال حاضر تعدادی از ناوگان در بندر ابونصر فراهی متوقف شده اند.
🔹به گفته وی؛ با توجه به اینکه تعدادی از این رانندگان ترانزیتی از جمهوری اسلامی ایران می باشند، یکی از دغدغه‌ های ما حل مشکل این عزیزان است.
🔹معاون استاندار با بیان اینکه راهکارها برای حل مشکل این عزیزان از طریق ملاقات مرزی باطرف افغان در دست پیگیری است، خاطر نشان کرد: پیگیری‌ هایی نیز از طرف شخص استاندار با حوزه‌ نماینده‌ ویژه‌ رئیس جمهور در افغانستان برای حل این مشکل در دست اقدام است تا بتوانیم از طریق دیپلماسی در سطح کشور افغانستان و استان فراه مشکل حادث شده را حل کنیم.
🔹اشرفی با ذکر این نکته که همه اقدامات پیشدستانه برای پیشگیری از بروز اتفاقات احتمالی ارزیابی شده ، اظهار داشت: در اولین اقدام محموله‌ های ترانزیتی از جنس مشتقات نفتی از کشور عراق حتماً با هماهنگی گمرکات خراسان جنوبی به استان حمل شوند.
🔹به گفته وی؛ اتاق بازرگانی استان نیز با رایزنی با اتاق بازرگانی ولایت فراه، راهکارهایی برای حل مشکل رانندگان ایرانی را پیگیری کند.
🔹وی با اشاره به موضوع ساماندهی تخصصی تجار، بازرگانان و نیروهای کارگری سایت مرزی ماهیرود، تصریح کرد: شرکت تعاونی مرزنشینان درح به عنوان متولی اجرای این طرح، باید دسته بندی، پایش جدید و استعلامات لازم را از دستگاه های ذیربط اخذ نموده در اختیار مرزبانی استان قرار دهد تا دغدغه های موجود در این زمینه برطرف شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور