#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: اکنون مجوز صادرات مرکبات، عسل، پای مرغ و سیب و لبنیات و زعفران به چین را گرفته ایم و چین و روسیه علاقه مند به خرید کل زعفران خراسان جنوبی هستند.

مهدی صفری،  در جلسه شورای هماهنگی و مدیریت روابط خارجی خراسان جنوبی با بیان اینکه نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان پیگیر بهبود روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با افغانستان است، گفت: خراسان جنوبی نباید تمرکز اقتصادی و تجاری خود را تنها بر تجارت با افغانستان محدود کند، بلکه بسیاری از کشورهای همسایه، حاشیه خلیج فارس و آسیای مرکزی و حتی افریقا می تواند بازارهای خوبی برای کالاهای این استان باشد.

وی افزود: معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه آمادگی کامل برای کمک به استان در راستای ارتباط با این کشورها به منظور توسع تجارت و سرمایه گذاری در خراسان جنوبی را دارد.

وی بیان کرد: اولویت اصلی دولت سیزدهم و شخص رئیس جمهور، ارتباط و تعامل اقتصادی، فرهنگی، علمی، تجاری و … با کشورهای همسایه است که همه این موارد در حال پیگیری هستند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با بیان این که بازارهایی را هدف قرار داده ایم که محصولات ما را کامل بخرند، تصریح کرد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه آمادگی دارد به خراسان جنوبی کمک کند تا کالاهای استان وارد بازار جهانی شوند؛ چنانچه بازار چین را بتوانیم بدست آوردیم می توان بسیاری از محصولات را به این کشور صادر کرد.

صفری با اشاره به اینکه باید مسیر ترانزیتی چابهار- زاهدان به بیرجند و مشهد، به شکل ریلی و کامیونی هر چه زودتر شکل بگیرد، گفت: توافق ما با کشورهای آسیای مرکزی و روسیه ، صادرات ۳۰ میلیون تن کالا در سال است اما اکنون میانگین حدود ۱۵ میلیون تن کالا صادر می شود که قبلاً حدود ۵ میلیون تن کالا صادر می شده است.

وی افزود:چنانچه مسیر چابهار به زاهدان زودتر وصل شود و کل تزاتزیت مسیر شمال به جنوب کشور راه بیفتد، حداقل در سال ۱۰ میلیارد دلار درآمد ترانزیتی خواهیم داشت.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با بیان اینکه چینی ها سالانه ۶۵ تا ۷۰ هزار قطار صادرات و واردات به کشورهای مختلف دارند، متذکر شد: این موضوع برای ایران تاکنون نبوده که در دولت سیزدهم پیگیری شد و در حال شکل گیری است.

صفری ادامه داد: مسیرهای مختلف را برای صادرات کالا به بازار جهانی در نظر گرفته ایم و تمرکز دولت بر روی ترانزیت کالا از طریق تنوع مسیرهای صادراتی است.

وی با اشاره به اینکه می توان تلاش کرد که زرشک خراسان جنوبی را در آینده به طور کامل چینی ها بخرند، افزود: تعهد را می دهیم که در این زمینه بازار را برای خراسان جنوبی ایجاد کنیم؛ باید چینی ها را برای سرمایه گذاری در بخش زعفران استان بیاوریم که می تواند خراسان جنوبی را توسعه دهد.