🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: تولیدات روستایی بر مبنای دانش بنیان باشد تا هم ارزش افزوده چندین برابری برای ما ایجاد کند و هم بازدهی مطلوبی به همراه داشته باشد.
دکتر قناعت با بیان این مطلب در آیین افتتاح همزمان ۱۱۵ پروژه حوزه روستایی و عشایری، ضمن تبریک ۱۵مهرماه روز ملی روستا و عشایر، اظهار داشت: روز گذشته به همین مناسب مراسمی به حضور وزرای مربوطه و با سخنرانی رئیس جمهور در تهران برگزار شد و حدود هشت هزار و ۳۵ طرح روستایی در سطح کشور به بهره‌برداری رسید و ۱۱۷ هزار مسکن روستایی هم تحویل متقاضیان شد.
🔹وی افزود: از این تعداد، ۱۱۵ طرح با اعتبار ۱۰۹ میلیارد تومان در ۲۰۴ روستا مربوط به خراسان جنوبی بود که بیش از ۳۵ هزار جمعیت روستایی از مزایای آن برخوردار شدند.
🔹به گفته وی؛ با استقرار دولت سیزدهم که دولت تعامل، کار و خدمت‌ رسانی است، در همین مدت یک ساله شاهد حرکت‌های جهشی، نو و جدید هستیم.
🔹استاندار متذکر شد: دولتمردان خود را از جنس مردم می‌دانند و در متن مردم قرار می‌گیرند و مشکلات مردم را در بطن جامعه و به صورت میدانی بررسی و حل می‌کنند.
🔹قناعت عنوان کرد: دولت سیزدهم نگاهش به روستا بسیار متفاوت است و روستا را مبدأ استقلال یک جامعه و نقطه اتکا و خودکفایی یک کشور می‌داند.
🔹وی روستائیان را سنبل صداقت، مهربانی، صفا و صمیمت و الگوی جامع همه ارزش‌های دینی و ملی دانست و خاطرنشان کرد: روستائیان شایسته برخورداری از امکانات اولیه از جمله جاده، مدرسه، بهداشت، مسکن مقاوم، اینترنت و موضوعات زیرساختی دیگر هستند.

🔹به گفته وی ‌؛ بیش از همه چیز، روستائیان نیازمند درآمد پایدار و اشتغال هستند تا زمینه ماندگاری آنها در روستاها فراهم شود، چرا که هرچه روستاها پیشرفته‌تر شود و جوانان آنها شاغل باشند، امنیت عمومی پایداری برای کشور رقم می‌خورد.
🔹استاندار با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در تولید محصولات کشاورزی جایگاه بسیار خوبی در سطح کشور دارد، تصریح کرد: در تولید برخی محصولات سرآمد هستیم اما متأسفانه در حوزه صنایع تبدیلی و وابسته که ایجاد کننده مشاغل فراوان است هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که نیاز دارد توجه ویژه، خاص، عمیق و آگاهانه ای به موضوع روستا شود.
🔹قناعت با تأکید بر اینکه شعار ” تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین” نقش محوری، کلیدی و حساسی در پیشرفت کشور دارد، اظهار داشت: می‌طلبد تولیدات روستایی بر مبنای تولیدات دانش بنیانی باشد تا هم ارزش افزوده چندین برابری برای ما ایجاد کند و هم بازدهی مطلوبی داشته باشد.
🔹وی ادامه داد: حرکت‌های خوبی در طول یک سال گذشته در کشور شروع شده تا روستای مولد و دانش بیان تقویت شود، روستایی که تولید کننده واقعی است و حرکت، مبنا و شالوده آن هم دانش بنیانی است، باعث نگهداشت جمعیت و کمک به تولید، رشد و پیشرفت استان می‌شود.
🔹به گفته وی؛ دولت سیزدهم شورای عالی جهاد سازندگی را تحت مدیریت معاونت روستایی مناطق محروم نهاد رئیس جمهوری تشکیل داده که این شورا ظرفیت‌های روستایی را تقویت و اجرایی می‌کند.
🔹استاندار با تأکید براینکه توجه و نگاه دولت سیزدهم به روستا یک موضوع خاص و ویژه است، بیان کرد: در شرایط خاصی به سر می‌بریم و در یک سال اخیر کارهای خیلی بزرگی اتفاق افتاد که این اقدامات برای استکبار جهانی سنگین و غیر قابل تحمل است.

قناعت گفت: دور اول سفر رئیس جمهور به اتمام رسیده و در آینده نزدیک شاهد دور دوم و حضور آیت الله رئیسی و هیئت دولت در خراسان جنوبی خواهیم بود تا بخشی از مشکلات استان بررسی و حل شود.
🔹وی با اشاره به درخواست دهیار روستای علی آباد هم گفت: در خصوص انتقال موقافات و گرفتن پذیره هم پیگیری‌ها انجام خواهد شد تا مساعدت‌ ها و تخفیف‌های لازم به صورت اقساط داده شود و درخواست دهیار محقق گردد، سایر درخواست‌های مطرح شده نیز در صورت امکان توسط فرماندار پیگیری خواهد شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور