استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود استان و به منظور تقویت صادرات با کشور افغانستان پیگیر شبانه‌روزی شدن مرز ماهیرود سربیشه هستیم.

 جواد قناعت  در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان که با حضور مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت‌ برگزار شد افزود: در جلسه هیات دولت که با حضور استانداران برگزار شد درخواست کردیم مدیریت تعهدات ارزی به استان واگذار شود که هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به بخشی از مشکلات و دغدغه‌های تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان، اظهار کرد: فعالان اقتصادی هر نوع دغدغه‌ای دارند که نیاز به مکاتبه ما دارد از آنها حمایت می‌کنیم.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: تمام کشورهای دنیا می‌دانند آنچه می‌تواند اقتصاد را پویا و رفاه را برای جامعه رقم بزند صادرات نفتی یا توسعه صادرات غیرنفتی است.

وی تصریح کرد: اینکه فقط خود را متوقف به صادرات نفتی کنیم درست نیست، صادرات و ارزآوری باعث پویایی و رونق می‌شود موضوعی که برخی استان‌های کشور به این سمت رفته‌اند.

قناعت اظهار کرد: اعتبارات بانکی، فراهم بودن زیرساخت‌هایی مانند برق، آب و سایر در برخی استان‌ها فراهم است و برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن می‌کنند.

وی با اشاره به ۲ اشکال و ضعف در حوزه سرمایه‌گذاری استان، تصریح کرد: آماده نبودن زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، راه، فرودگاه و سایر و نگاه‌های بسته از جمله این مشکلات است.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: در گذشته امنیت، تلاش و کار تیمی کردن در بعضی استان‌ها بیشتر بود لذا پیشرفت کردند لذا اکنون فاصله استان خراسان جنوبی با استان‌های بالایی خیلی زیاد است.

وی یادآور شد: آمار و ارقام نشان دهنده رشد صادرات و ترانزیت کالا در خراسان جنوبی است اما نباید خودشیفته بود بلکه باید نقاط ضعف را پیگیری و رفع کرد.

قناعت تاکید کرد: نباید بنشینیم تا دیگران مشکلات ما را حل کنند بلکه باید رفت و با پیگیری‌های متعدد از مسئولان کشوری مشکلات را رفع کرد.

وی گفت: قرار است همین جمع در استان توسعه اقتصادی و اشتغال رقم بزنند لذا مسئولان استان باید وارد میدان و کار شود.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه باید نگاه‌ها نسبت به سرمایه‌گذاری در استان عوض شود، افزود: تا حدی نگاه‌ها در دستگاه‌های اجرایی استان نسبت به قبل تغییر و تعامل خوبی بین دستگاه‌ها و بخش خصوصی صورت گرفته اما نسبت به استان‌های پیشرفته هنوز عقب هستیم.

وی تاکید کرد: باید از فرصت‌ها و فضای تعاملی خوبی که در دولت سیزدهم فراهم شده بیشترین استفاده را ببریم.

قناعت با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در دولت سیزدهم در این استان رقم خورده است، عنوان کرد: یکی از این اقدامات آغاز عملیات اجرایی راه‌آهن چابهار – زاهدان – بیرجند – مشهد است که تنها در حوزه زیرساختی ۱۸۰ هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که ۱۲۰ هزار میلیارد ریال در حوزه استان خراسان جنوبی است.

وی انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی را از دیگر اقدامات برشمرد و افزود: انتقال آب دریای عمان به استان با ۵۰ همت اعتبار در دستور کار است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: انشعابات آب دریای عمان به خراسان جنوبی ۲۷۰ کیلومتر طول دارد که برای آن ۳۰ همت اعتبار نیاز است.

وی یادآور شد: سال گذشته تعداد ۱۹۹ واحد و امسال تا پایان شهریور ۲۰۵ واحد تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی راکد یا نیمه راکد در سطح استان فعال شده است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان نسبت به مشارکت حداکثری در انتخابات بکوشند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور