🔹 استاندار خراسان جنوبی گفت: توسعه مبادلات مرزی در دستور کار جدی دولت سیزدهم است.
دکتر قناعت با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران و در جریان سفر به شهرستان سربیشه، اظهار داشت: امروز فرصتی شد که علاوه بر دیدار با مردم سربیشه در آیین افتتاح و کلنگ‌زنی چند طرح عمرانی، خدماتی و اقتصادی شرکت کنیم.
🔹وی گفت: از مجموع هزار و ۲۵۲ پروژه‌ که دهه فجر در سطح استان افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود، ۱۴۷ پروژه متعلق به شهرستان مرزی سربیشه با اعتبار ۵۷۴ میلیارد تومان است.
🔹استاندار افزود: از مجموع ۱۴۷ پروژه دهه فجر شهرستان سربیشه، ۱۳۴ پروژه افتتاح و ۱۳ پروژه هم کلنگ‌زنی می‌شود.
🔹قناعت با بیان اینکه با همراهی امام جمعه و فرماندار سربیشه، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در آیین افتتاح پروژه ذخیره‌سازی هیدروکربن و ترانشیپ سوخت در سایت مرزی ماهیرود شرکت کردیم، خاطرنشان کرد: مجموع اعتبار هزینه شده در این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان است.
🔹وی عنوان کرد: عملیات اجرایی احداث مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی شهر مرزی دُرح نیز آغاز شد که با اجرای این طرح مشکلات آبرسانی شهر دُرح و مناطق اطراف رفع خواهد شد.
🔹قناعت خاطرنشان کرد: افتتاح و کلنگ‌ زنی همزمان ۵۸ پروژه گازرسانی با اعتبار ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در شهرستان سربیشه داشتیم.
🔹وی با اشاره به بازدید از دستگاه ایکس‌ ری کانتینری در مرزی ماهیرود، افزود: اجرای این طرح باعث افزایش سرعت بازرسی کامیون‌ها خواهد شد.
🔹استاندار افزود: دستگاه ایکس‌ری کانتینری در مرز ماهیرود با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان احداث شده که با دستور رئیس جمهور در آینده نزدیک به صورت متمرکز در ۶ استان افتتاح خواهد شد.
🔹قناعت با تأکید بر ضرورت به توجه به مرز و استفاده حداکثری از پتانسیل‌های مرزی، گفت: توجه ویژه دولت سیزدهم به ظرفیت مرزی است و فضا و بستر را برای جذب سرمایه گذاران در این منطقه فراهم می‌کند.
🔹وی با ذکر این نکته که با توجه به تردد زیاد کامیون‌ها به نوار مرز، احداث جاده از ضروریات است، افزود: دوبانده‌سازی محور سربیشه – ماهیرود به طول ۱۲۵ کیلومتر در دستورکار است که تاکنون ۳۳ کیلومتر این محور آسفالت و احداث شده که از این مقدار ۲۳ کیلومتر به همت دولت سیزدهم ساخته شده است.
🔹قناعت خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات دور نخست سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی ۵۰ میلیارد تومان به صورت کامل برای تکمیل باند دوم محور سربیشه – ماهیرود تخصیص یافته و این اعتبار هزینه شده است.
🔹وی گفت: در حال حاضر هم سه کارگاه در این محور فعال است و تا هفته دولت سال آینده شاهد افتتاح ۱۰ کیلومتر باند دوم دیگر در این محور خواهیم بود.
🔹استاندار با اشاره به بازدید از منطقه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه، عنوان کرد: هر دفعه شاهد پیشرفت، تحول و طرح‌ها، حرکت‌ها و کارهای نو و جدیدی در منطقه هستیم که نشان دهنده است که توسعه مراودات مرزی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.
🔹وی اظهار داشت: آنچه توقع و انتظار ما است این است که بتوانیم از ظرفیت‌ های مرزی استفاده حداکثری داشته باشیم و درخواست از کشور همسایه این است که با همراهی بیشتر از ظرفیت مرز ماهیرود بیشتر استفاده شود و ما این آمادگی را در جمهوری اسلامی ایران و خراسان جنوبی داریم.
🔹به گفته وی؛ ما طرح‌‌های جدیدی را در مرز اجرا و در دستورکار داریم و شرط ما این است که برادران کشور دوست و همسایه هم پای کار بیایند تا هر دو کشور از ظرفیت مرزی بهره‌مندی بیشتری داشته باشند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور