معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: در نشست با رئیس جمهور موضوع توسعه صادرات با کشور افغانستان مورد تاکید قرار گرفت زیرا توسعه تجارت با همسایگان از سیاست‌های دولت سیزدهم است.

، جواد اشرفی روز شنبه در نشست کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان که با حضور مدیرکل دفتر ترویج تجارت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، افزود: همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع صادرات به کشور افغانستان باید تلاش خود را در راستای توسعه صادرات به این کشور معطوف کنند و این مهم خط قرمز مدیریت استان است.

وی گفت: رئیس جمهور در موضوع افغانستان دستیار ویژه‌ای دارد لذا در صورت نیاز به صدور مجوز در سطح ملی در راستای تسهیل صادرات کالا، موضوع از طریق دستیار ویژه پیگیری می‌شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: موضوع خرده‌فروشی درخصوص کوله‌بری برای استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی تصویب و به استان ابلاغ شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید با برنامه و به گونه‌ای حرکت کنیم که سهمیه صادراتی ۱۱۷ میلیون دلاری استان به کشور افغانستان محقق شود افزود: البته تا این لحظه ۶۵ درصد آن محقق شده و لازم است با هم‌افزایی مثبت بین دستگاهی تا پایان سال نهایی شود.

اشرفی گفت: براساس آمارهای سامانه‌ای جمعیت مرزنشین استان تا شعاع ۲۰ کیلومتری ۳ هزار و ۷۰۰ و تا شعاع ۵۰ کیلومتری ۱۰ هزار نفر است و براساس دستور رئیس جمهور پیله‌وران و تعاونی‌های مرزنشین تا صد هزار دلار مشمول تعهدات ناشی از صادرات می‌شوند.

وی اضافه کرد: جنس، کار و رویکرد کارگروه توسعه صادرات و شورای ساماندهی مبادلات مرزی باید تغییر یابد تا با فاصله گرفتن از روزمرگی، چند کار توسعه‌محور برای استان انجام شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید برای صادرات محصولات کشاورزی استان نظیر زرشک، زعفران، عناب و انار، مشوق‌هایی در نظر گرفته شود گفت: همه تلاش کارگروه ابتدا باید حفظ جایگاه موجود در کشورهای همسایه و دوم ایجاد بازارهای جدید برای صادرات این محصولات باشد.

وی تصریح کرد: یارانه‌های پرداختی دولت در راستای تثبیت و تقویت جایگاه صادراتی و ایجاد بازارهای جدید است.

اشرفی گفت: اقدامات مثبتی در راستای توسعه صادرات نظیر خرده‌فروشی، ورود موقت ماشین سرمایه‌گذار افغان، ورود ماشین‌آلات معدنی از مرز ماهیرود و نصب دستگاه ایکس ری صورت گرفته که همه از جنس کارهای توسعه‌محور بوده لذا لازم است اصحاب رسانه در راستای معرفی و تبیین آن اقدام کنند.

خراسان جنوبی به طول ۳۳۱ کیلومتر در چهار شهرستان سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه با کشور افغانستان مرز مشترک دارد.

رئیس جمهور در دومین سفر استانی به خراسان جنوبی که طی ۲ روز گذشته انجام شد، به استاندار دستور داد ضمن فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی استان نسبت به توسعه تجارت با کشورهای همسایه اقدام شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور