🔹سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: ترانزیت کالا در خراسان جنوبی در اردیبهشت ماه امسال بیش از هزار درصد رشد داشت.
مهدی جعفری  در برنامه پرسمان رادیو خاوران با بیان اینکه خراسان جنوبی، نداشته‌هایش را در دولت سیزدهم گرفت، خاطرنشان کرد: راه‌ آهن، انتقال آب دریای عمان، اجرای طرح‌های بزرگ و ابر پروژه‌ها و تأمین زیرساخت ها در حوزه معادن، گردشگری و کویر برای سرمایه‌گذاری از آرزوهای مردم بود که محقق شد.
🔹وی تصریح کرد: در سالیان گذشته بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌آمدند و چون شرایط و زیرساخت‌ ها از جمله برق، آب و گاز مهیا نبود سرمایه‌گذاری برای آنان به صرفه نبود و علیرغم اینکه خراسان جنوبی بهشت معادن بود اما سرمایه‌ گذاری اتفاق نیفتاده لیکن تمام این عقب‌افتادگی‌ها با روی کار آمدن دولت آیت الله رئیسی جبران شد.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری با بیان اینکه قبل از دولت آیت الله رئیسی سه پست برق داشتیم اما در همین مدت سه پست ۴۰۰ کیلوولت برق دیگر به استان اضافه شده، اظهار داشت: ایجاد پست‌های ۴۰۰ کیلوولت برق ظرفیت بسیاری خوبی است که می‌تواند معادن استان را فعال کند تا وارد جهش تولید شویم.
🔹جعفری با اشاره به اینکه اکنون پست برق نهبندان بیش از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: پست برق فردوس و طبس در دست اجراست اما هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسیده است.
🔹وی از تأمین زمین برای احداث ۱۶۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی خبر داد و گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه تولید برق خورشیدی در استان بی‌سابقه است.
🔹به گفته وی؛ اکنون برای صنایع کوچک هم به دنبال انرژی خورشیدی رفتیم و حمایت می‌شوند تا برق مورد نیاز خود را تولید و هر میزان برقی هم که تولید کنند به صورت تضمینی توسط دولت خریداری می‌شود.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری با تأکید بر اینکه اکنون خراسان جنوبی به معنای خاص خودش می‌تواند وارد جهش تولید شود چون زیرساخت‌ها و مواد اولیه برای سرمایه‌گذاری موجود است، تصریح کرد: با سرمایه‌گذاری در استان زمینه برای اشتغال و رشد اقتصادی و توسعه فراهم است و خراسان جنوبی از تحت عنوان استان محروم خارج می‌شود.
🔹جعفری با تأکید بر اینکه امروز مرز خراسان جنوبی به مرحله‌ای رسیده که برای مرزهای شرقی کشور الگو شده است، تصریح کرد: از مرز دوغارون و میلک می‌آیند تا ببینند چه کاری انجام داده ایم که ترانزیت در اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۹۰ درصد رشد داشته است.
🔹وی در ادامه با اشاره به اینکه صادرات قطعی و ماده ۱۱۶ از مرز استان خراسان جنوبی ۷۰ درصد افزایش یافته، بیان کرد: روزانه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کارگر از افغانستان وارد ایران می‌شوند و در مرز ماهیرود کار می‌کنند.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری با تبریک روز صنعت و معدن، از وجود ۳ هزار و ۲۰۳ واحد صنعتی در استان گفت و خاطرنشان کرد: حدود ۹۶۸ واحد غیرفعال و راکد داشتیم که تاکنون ۵۳۰ واحد احیا و وارد چرخه تولید شده‌اند.
🔹جعفری بیان کرد: در حوزه اشتغال قبل از دولت سیزدهم نرخ بیکاری در خراسان جنوبی ۷.۵ درصد بود اما اکنون به ۵ درصد رسیده و جزو استان‌ های برتر کشور در این حوزه هستیم.
🔹وی با اشاره به صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری، گفت: در دولت سیزدهم حدود ۲۴ هزار و ۳۹۸ مجوز کسب و کار از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور صادر شده که منجر به ایجاد ۳۰ هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی در حوزه خدماتی و تولیدی شده است.
🔹به گفته وی؛ ۱۱۰ فرصت‌ اقتصادی و سرمایه‌گذاری در استان شناسایی و به چندین زبان دنیا آماده و عرضه شده که این فرصت‌ها بدون نام است.
🔹سرپرست معاونت اقتصادی استانداری با بیان اینکه در حوزه تسهیلات درخواست‌های بسیار زیادی داریم اما منابع موجود برای پاسخ به این درخواست‌ها کفایت نمی‌کند، گفت: در همین راستا تسهیلات بر اساس سه اولویت شامل حفظ واحدهای موجود، سرمایه‌گذارهایی که چرخه تولید را تکمیل می‌کنند و سرمایه‌گذاری‌های که اشتغال آن در استان اما تولیدات آن کشوری است، هدفمند و هوشمند کردیم.
🔹جعفری به مؤلفه‌های دیگر برای پرداخت تسهیلات اشاره کرد و افزود: گردش مالی صنایع بزرگ و معادن باید در داخل استان باشد تا انتفاع آن به مردم برسد و بتوانیم تسهیلات بیشتری به مردم پرداخت کنیم.
🔹وی با بیان اینکه در پرداخت تسهیلات ازدواج جزو ۱۰ استان برتر کشور هستیم، بر کم شدن صف انتظار وام‌های ازدواج و فرزندآوری در خراسان جنوبی تأکید کرد و یادآور شد: تاکنون بیش از ۹۰ درصد تعهدات استان در این حوزه را انجام دادیم و در اردیبهشت ماه سرعت پرداخت تسهیلات در خراسان جنوبی افزایش یافت.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور