مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: ۱۹ هزار و ۹۳۶ دستگاه کامیون کالا سال گذشته از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شد که از نظر تعداد کامیون نسبت به سال قبل از آن ۲۹۱ درصد افزایش یافت.

محمد کوهگرد روز شنبه افزود: این تعداد کامیون به وزن ۶۵۰ هزار و ۲۴۸ تن کالا و ارزش یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون و ۳۷۸ هزار دلار بوده است که از نظر ارزش ۲۱۵ درصد و از نظر وزن ۳۸۵ درصد رشد دارد.

وی عنوان کرد: این ترانزیت شامل لوازم یدکی مستعمل و مواد خوراکی بوده که از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، روسیه، اندونزی و ویتنام از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به خدمات مسافری در گمرک ماهیرود گفت: از ابتدای امسال به ۴۶ هزار و ۵۰۰ مسافر ورودی، ۲۸ هزار و ۳۴ مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده‌ است.

وی افزود: خدمات ارائه شده از نظر مسافران ورودی نسبت به سال قبل‌تر ۳۹ درصد و از نظر مسافران خروجی ۳۱ درصد افزایش داشته است.

خراسان جنوبی دارای چهار بازارچه مرزی است و این استان در شهرستان‌های سربیشه، نهبندان، درمیان و زیرکوه به طول ۳۳۱ کیلومتر با کشور افغانستان مرز مشترک دارد.

فعال‌ترین مرز استان در سال‌های اخیر مرز ماهیرود شهرستان سربیشه بوده و سومین معبر رسمی ایران با افغانستان در کنار مرز دوغارون خراسان رضوی و مرز میلک سیستان و بلوچستان است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور