🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: فضاهای شهری و روستایی استان در سایه افزایش چشمگیر اعتبارات شهرداری ها و دهیاری ها متحول شده است.
میر جعفریان با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی” گفتمان هفته” شبکه خاوران خاطرنشان کرد:علیرغم محدودیت های مالی دولت، با پیگیری های جدی شخص استاندار، اعتبارات شهرداری ها و دهیاری های استان در سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.
🔹وی تأکید کرد: میزان اعتبارات تزریق شده به شهرداری ها ۶۳ درصد و به دهیاری ها ۷۰ درصد رشد داشته است.
🔹به گفته وی؛ توسعه فضاهای سبز شهری، بهسازی معابر، ایجاد کمربند سبز و زیباسازی ورودی های شهرها و روستاها از جمله طرح هایی است که از سال گذشته در سطح روستاها و شهرها عملیاتی شده است.
🔹معاون استاندار، توجه به توسعه فضای سبز شهرها و روستاها را از برنامه‌های اولویت دار استان از سال گذشته تاکنون عنوان کرد و گفت: در همین راستا با مساعدت استاندار احداث ۲۹ پارک در ۲۹ شهر استان در برنامه کاری شهرداران قرار گرفت.
🔹میرجعفریان با اشاره به این که پروژه احداث این پارک ها به طور میانگین ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت:با احداث این پارک ها سرانه فضای سبز استان از ۶ مترمربع به میانگین کشوری ۸ مترمربع می رسد.
🔹وی ادامه داد:از دیگر اقداماتی که به منظور توسعه فضاهای سبز عملیاتی شد، اجرای کمربند سبز در شهرها و کاشت درخت در ورودی‌ و خروجی روستاهاست.
🔹به گفته وی؛ این طرح، ضمن افزایش سرانه فضای سبز و کمک به بانشاط سازی محیط، مانع توسعه نامتوازن شهرها و روستاها شده و از بروز گرد و غبار جلوگیری می کند.

🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در ادامه از هدف گذاری های صورت گرفته برای بازآفرینی محلات هدف و بهسازی بافت های فرسوده گفت و خاطر نشان کرد: در حال حاضر هزار و ۱۰۰ هکتار از بافت های فرسوده شهرهای استان، طرح مصوب دارد که طی آن وضعیت موجود بافت ها به طول کامل نیاز سنجی گشته و بر همین اساس نقشه راهی شامل زیرساخت‌ های درمانی، آموزشی، ورزشی و فضای سبز تهیه شده است.
🔹میرجعفریان متذکر شد: در راستای احیای بافت‌های فرسوده، مشوق های ویژه ای از جمله لحاظ تراکم بالا و پرداخت تسهیلات خاص بانکی درنظر گرفته شده است.
🔹وی با اشاره به اینکه شهروندان ساکن در این مناطق می توانند با مراجعه به راه و شهرسازی و شهرداری از این تسهیلات بهره مند شوند، اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، چنانچه تعدادی از اهالی واحدهای خود را تجمیع نمایند می توانند با قطعات بزرگتر از تراکم بیشتری برخوردار شوند و واحدهای مناسب تری احداث کنند.
🔹معاون استاندار در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت طرح های جامع و تفصیلی ۳۰ شهر و طرح های هادی ۱۷۸۰ روستای استان اشاره کرد و گفت: با توجه به تازه تأسیس بودن برخی شهرهای استان، در حال حاضر ۱۹ شهر استان طرح جامع و ۱۵ شهر هم طرح تفصیلی دارند.
🔹میرجعفریان با تأکید بر عمر ۱۰ ساله طرح های جامع افزود: در برخی شهرها مثل بیرجند، طرح جامع نیاز به بازنگری دارد و در حال تدوین است.
🔹وی یادآور شد: از مجموع ۱۷۸۰ روستای استان، ۹۰۰ روستا بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارد که از این تعداد برای ۵۰ درصد روستا طرح هادی تهیه شده و بیش از ۴۰ درصد این طرح های هادی اجرا شده است.
🔹به گفته وی؛ طرح های جامع شهری و هادی روستایی، محدوده و حریم مناطق را تعیین می کند تا مانع ساخت و سازهای غیرمجاز و غیر اصولی شده از لطمه به منظر و سیمای منطقه جلوگیری می کند.