استاندار خراسان جنوبی گفت: تجهیزات کنترلی در مرز ماهیرود با نصب دستگاه تونل تصویری با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال تا پایان امسال راه‌اندازی و به بهره‌برداری می‌رسد.

حمید ملانوری  در بازدید از مرز ماهیرود اظهار داشت: یکی از اقداماتی که به طور جدی در استان دنبال می‌شود، نصب دستگاه «ایکس‌ری» به منظور سرعت بخشیدن به کارها در مرز است.

وی ادامه داد: در این راستا عملیات اجرایی احداث سوله نصب دستگاه تونل تصویربرداری (ایکس‌ری) کانتینری در مرز ماهیرود امروز آغاز شد.

وی با بیان اینکه این سوله به مساحت حدود هزار مترمربع ساخته می‌شود بیان کرد: گمرکات استان قرارداد ساخت دستگاه بازرسی ایکس‌ری را با یک شرکت دانش‌بنیان منعقد کرده است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: این سیستم با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد ریال تا پایان سال دجاری در مرز ماهیرود نصب و راه‌اندازی می‌شود.

وی گفت: این دستگاه ضمن اینکه هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، با کنترل ۱۲۰ کامیون در ساعت، حجم مبادلات مرزی و ترانزیت کالا را افزایش خواهد داد.

وی در ادامه با اشاره به پروژه ساختمان مرزبانی در مرز ماهیرود افزود: با همکاری و تعامل حوزه‌های راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، گمرک، سازمان همیاری شهرداری‌ها و منطقه ویژه اقتصادی، باید ساختمان مرزبانی تا هفته آینده تکمیل شده و به بهره‌برداری برسد.

ملانوری ضمن تشکر از اقدامات انجام شده در این پروژه به نواقص موجود اشاره کرد و گفت: با شتاب بخشیدن به روند اجرای کار، شاهد استقرار سریع‌تر مرزبانی در این ساختمان خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی مرز را از محورهای اقتصادی و توسعه استان خواند و افزود: همه باید تلاش کنیم از این پیشران، حداکثر استفاده را ببریم.

وی از ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک استان با افغانستان، به عنوان درگاهی برای توسعه مبادلات مرزی کشور نام برد و اظهار داشت: بر اساس آمارهای مستمر گمرکات استان، علیرغم همه مشکلات ناشی از تحریم‌ها، شیوع کرونا و اتفاقات افغانستان، حجم مبادلات مرزی در ماهیرود افزایشی است.

ملانوری از همه دستگاه‌های متولی که در تحقق این توفیق دخیل بوده‌اند، قدردانی کرد و یادآور شد: اصرار ما بر فعال شدن پیشران‌های توسعه از جمله مرز، فقط برای انتفاع مردم استان است.

آغاز عملیات اجرایی احداث مخزن ذخیره آب بازارچه ماهیرود

همچنین عملیات اجرایی احداث مخزن ذخیره آب بازارچه ماهیرود امروز همزمان با حضور استاندار خراسان جنوبی در مرز ماهیرود آغاز شد.

در این آیین کلنگ احداث مخزن ۵۰۰ متر مکعبی ذخیره آب بازارچه ماهیرود با  حضور نماینده مردم شهرستان‌های نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی به زمین زده شد.

این مخزن با اعتباری بیش از ۲۸ میلیارد ریال و با هدف ذخیره‌سازی و تأمین آب بازارچه احداث می‌شود.

سازمان همیاری شهرداری‌های استان، پیمانکار این پروژه در اختیار شرکت آب منطقه‌ای است.