?معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه سال گذشته در سفر اول رئیس جمهور ۲ هزار میلیارد تومان برای احداث باند دوم استان اختصاص یافت، گفت: در قانون بودجه امسال نسبت به سال قبل ۲.۵ برابر افزایش اعتبارات زیرساخت در حوزه راه‌های استان داریم.
؛ علیرضا عباس‌زاده با اعلام این خبر در شورای اداری استان اظهار کرد: دولت سیزدهم در شهریورماه ۱۴۰۰ مستقر و بلافاصله سفرهای استانی را آغاز کرد و خراسان جنوبی، سومین مقصد دور اول سفرهای رئیس جمهور در سال ۱۴۰۰ بود.
?به گفته وی؛ یکی از مصوبات سفر پایان گازرسانی به روستاها بود که جشن پایان گازرسانی به جمعیت شهری و روستایی استان در هفته دولت ۱۴۰۱ برگزار شد.
?وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی جزو معدود استان‌های سبز در زمینه گازرسانی است، ادامه داد: تا دهه فجر امسال ۴۰۷ روستای زیر ۲۰ خانوار اضافه شد و اکنون هزار و ۱۳ روستای زیر ۲۰ خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.
?معاون استاندار بیان کرد: دولت سیزدهم بلافاصله پس از استقرار در مهرماه ۱۴۰۰ طرح ویژه وزارت نیرو برای آبرسانی به ۱۷ هزار روستای کشور را تصویب کرد و پس از آن این طرح به همه کشور تعمیم داده شد و اکنون تا پایان دولت سیزدهم آبرسانی به همه مناطق کشور باید به اتمام برسد.
?وی افزود: در استان خراسان جنوبی نیز با برنامه جهاد آبرسانی در پایان دولت سیزدهم،جشن پایان آبرسانی به روستاها را برگزار خواهیم کرد.
?عباس‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰۰ روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شود، تأکید کرد: خیلی مهم است که دولت در عرض یک دوره چهارساله طرح جهاد آبرسانی را اجرا کند و باید این نقاط امیدآفرینی را به مردم اعلام کنیم.
?معاون استاندار با اشاره به طرح ملی نهضت ملی مسکن، تصریح کرد: امروز رئیس جمهور در مجلس دوباره از این طرح مسکن حمایت و تأکید کرد ساخت یک میلیون مسکن مصوبه مجلس، وعده دولت و نیاز کشور است و به دنبال تحقق آن هستیم، اما آنها که نساختند باید جواب دهند که چرا مسکن نساختند؟
وی در ادامه مسکن را نیاز اساسی مردم دانست و افزود: در خراسان جنوبی این طرح به خوبی پیش می‌رود و دولت پای کار این نیاز اساسی مردم است.
?به گفته وی؛ افزایش وام به ۵۵۰ میلیون تومان، کاهش نرخ تسهیلات و امکان بازپرداخت پلکانی اقساط تسهیلات ساخت مسکن به صورت حداکثر ۴۰ درصد حداقل حقوق و مزایای کارگران نشان‌دهنده این مهم است.
?عباس‌زاده با تأکید بر اینکه از زیر ساخت‌ های اساسی استان حوزه راه است، تصریح کرد: در مدت یکسال دولت سیزدهم، ۱۰۰ کیلومتر باند دوم افتتاح شد و امسال هم ۱۰۰ کیلومتر دیگر را افتتاح خواهیم کرد.
?وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۷۰۰ کیلومتر روکش آسفالت جاده‌های استان با اعتبار حدود هزار میلیارد تومان انجام شده، افزود: اگر همه کارهایی که در خراسان جنوبی انجام شده را کنار بگذاریم آن نیاز و توقعی که مردم از دولت در خصوص احیای خط آهن کریدور شمال به جنوب کشور داشتند که بالاخره گره کور این پروژه استراتژیک و ملی با دستور رهبر معظم انقلاب و تأکید رئیس جمهور باز شود در احیای اقتصاد منطقه فوق العاده مؤثر است.
?عباس‌زاده گفت: اکنون همه قطعات اجرای طرح راه آهن در استان به ۱۲ پیمانکار واگذار شده و تجهیز کارگاه‌ها در حال انجام است و به‌زودی عملیات اجرایی آن به صورت رسمی آغاز خواهد شد.
?معاون استاندار در ادامه با اشاره به طرح‌های فاضلاب شهرهای مهم استان که مغفول و تعطیل بود، عنوان کرد: در سفر اول دولت مصوب شد و پروژه مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب بیرجند در سفر دوم رئیس جمهور به استان افتتاح شد و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه پساب تصفیه‌ خانه بیرجند است.
?وی عنوان کرد: همین اقدام با تکمیل اعتبارات برای سربیشه، خوسف و فردوس با حداقل هزار میلیارد تومان انجام شد و قرارداد فاضلاب شهر قاین منعقد شده و برای تأمین آب فولاد قاین در حال انجام است.
?عباس‌زاده خاطرنشان کرد: در هفته دولت امسال امیدواریم بتوانیم فاز نهایی و تولید فولاد قاین را افتتاح کنیم که اقدام فوق‌العاده عجیبی برای استان می باشد.
?معاون استاندار در ادامه به پروژه بسیار مهم انتقال آب دریای عمان برای تأمین آب سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با مسئولیت مستقیم معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: این پروژه در هر سه استان در حال انجام است و تلاش می شود این آب تا پایان دولت سیزدهم منتقل گردد.
?وی تصریح کرد: در فاز اول ۶۰ میلیون مترمعکب و در فاز نهایی ۱۸۰ میلیون مترمعکب آب سهم استان خراسان جنوبی از پروژه انتقال آب دریای عمان برای توسعه بخش صنعت و استفاده آب شرب است.

عباس‌زاده با اشاره به اینکه در سفر دوم رئیس جمهور به استان حداقل هزار میلیارد تومان برای آبرسانی به شهرهای دارای تنش آبی و تکمیل و بهره‌برداری از سدهای تغذیه مصنوعی مصوب شد، گفت: نقشه دولت سیزدهم برای تأمین آب این استان فوق العاده است که باید به مردم اطلاع‌رسانی شود.
?معاون استاندار با بیان اقدامات حوزه برق در دو سال اخیر، ادامه داد: ۹ پروژه در دست اجرا در حوزه توزیع و فوق توزیع برق در سطح استان داریم که سه تا چهار پروژه در هفته دولت و مابقی تا دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.
?وی افزود: با اتمام این ۹ پروژه زیرساختی وضعیت تأمین برق خراسان جنوبی متحول خواهد شد که یک نمونه آن پست ۴۰۰ کیلوولت نهبندان است.
?عباس‌زاده تأکید کرد: در هفته دولت امسال ۲ بیمارستان با تمام امکانات و تجهیزات در سطح استان افتتاح خواهیم کرد.
?معاون استاندار با اشاره به اینکه بیمارستان زیرکوه در دومین سالگرد استقرار دولت مردمی سیزدهم به سرعت در حال احداث است، گفت: در روز پنج شنبه هفته جاری با حضور معاون وزیر نفت عملیات اجرایی طرح انتقال گاز از زابل به نهبندان و سربیشه با اعتبار بالغ بر هشت هزار میلیارد تومان به عنوان کار زیرساختی و تکمیلی در حوزه گاز استان آغاز خواهد شد.
?وی ادامه داد: امیدواریم در زمستان ۱۴۰۲ فاز اول زابل به نهبندان به افتتاح برسد و تا سربیشه که به عنوان تقویت شبکه گاز است تا پایان هفته دولت ۱۴۰۳ به اتمام برسد.
?عباس‌زاده به اجرای طرح تابش( خط انتقال فرآوره‌های نفتی از رفسنجان به بیرجند و رشت) اشاره کرد و گفت: این طرح جزو مهمترین پروژه های ملی است که زیرساخت بزرگی برای خراسان جنوبی ایجاد خواهد کرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور