مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل استانداری خراسان جنوبی گفت: تامین زیرساخت‌های عمرانی سایت صنوف آلاینده بیرجند در دستور کار معاونت عمرانی استانداری قرار گرفته و کار متوقف نشده است.

احمد بندئی اظهار کرد: با توجه به تاکید استاندار جلسات متعددی با معاونت عمرانی استانداری برگزار شده که دارای مصوباتی است و در همین راستا برای تامین آب، ۲۳ کیلومتر لوله‌گذاری و چهار کیلومتر خط انتقال انجام شده است.

وی افزود: ۶ کیلومتر خط انتقال برق انجام شده و ۵۷ ترانس نیاز است که تاکنون ۲۰ عدد تامین شده است.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل استانداری خراسان جنوبی گفت: ۳۷ ترانس باقیمانده مبلغ بالایی را می‌طلبد که شرکت توزیع برق این اعتبار را در مصوبات سفر دوم رئیس جمهور به استان خواهد گنجاند.

وی با اشاره به اجرای پروژه گاز رسانی به سایت صنوف آلاینده افزود: خط انتقال گاز تا بلوار پیامبر اعظم (ص) بیرجند منتقل شده است.

بندئی از آغاز عملیات اجرایی راه دسترسی به سایت صنوف آلاینده طی یک هفته آینده خبر داد و گفت: برآورد ریالی دسترسی راه ورودی انجام شده و متولی این طرح شهرداری است که طرح توسط دفتر فنی استانداری تهیه شده و مصوبه شورای ترافیک را گرفته است که ابلاغ خواهد شد.

وی اعتبار این پروژه را معادل ۷۰ تا ۷۵ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: اقدامات ورودی و راه دسترسی طی یک هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل استانداری خراسان جنوبی با اشاره به تعیین سهم آماده‌سازی زمین سایت گفت: یکی از برکات جلسات برگزار شده این بود که سهم شهرداری و راه و شهرسازی پرداخت شد.

وی ادامه داد: تاکنون یکهزار و ۱۰۲ پروانه ساختمانی صادر شده و ۲۱ واحد هم پایان کار گرفته است.

بندئی گفت: در مصوبات سفر رئیس جمهور، استاندار تاکید ویژه داشت که مشکلات رفع شود لذا برای تامین برق سه میلیارد تومان پیشنهاد شد که منتظر خبر خوب آن هستیم چراکه مصوبات تایید شده است.

وی با بیان اینکه اعتبار راه دسترسی سایت به طول هزار و ۵۰۰ متر پیشنهاد شده، گفت: این اقدام نیازمند ۷۵ میلیارد تومان اعتبار است که مصوبه اگر اجرایی شود چراغ سایت روشن و مشکلات زیرساختی حل می‌شود.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل استانداری خراسان جنوبی اضافه کرد: امکانات سایت با تاخیر انجام شده و واحدهای کمی مستقر شده‌اند اما طی ۲ سال گذشته همه تلاش ما تامین زیرساخت‌ها بوده و تامین آب و گاز به صورت دیون در حال اجرا است.

وی گفت: کار در سایت صنوف آلاینده متوقف نشده و اگر ۲ مصوبه‌ای که در سفر دوم رئیس جمهور اخذ شد، اجرایی شود، چراغ سایت روشن می‌شود.

ندئی با اشاره به بدهکاری شهرداری به صنوف آلاینده افزود: سهم راه و شهرسازی مشخص شده و منتظر ابلاغ برای پرداخت هستیم.

وی عنوان کرد: طی یک و نیم سال گذشته سعی شده برای راه‌اندازی این سایت گروه همکاری تشکیل شود و تا یک هفته آینده گریدر برای آماده‌سازی راه دسترسی مستقر خواهد شد.

طرح انتقال صنوف آلاینده یکی از طرح‌های زیربنایی در شهر بیرجند است که در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷ کلید خورد و طی این سال‌ها در مرحله تامین زیرساخت‌های لازم قرار داشته و قرار است با تکمیل طرح سایت صنوف کارگاهی در مرکز استان، واحدهای آلاینده در هشت گروه صنفی از سطح شهر بیرجند جمع‌آوری ‌و در مکان جدید مستقر شوند.

شهرک صنوف آلاینده بیرجند دچار مشکلات مختلف از جمله واگذاری زمین، تامین زیرساخت‌ها، آب، برق و جاده دسترسی بوده و با پیگیری‌های که در ۲ سال اخیر صورت گرفته زیرساخت‌های خوبی در این شهرک ایجاد شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور