معاون امور توسعه پیشگیری اداره کل بهزستی خراسان جنوبی  از پوشش ۹۹.۹۵ درصدی نوزادان  استان در راستای اجرای طرح غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی در ۶ ماهه ابتدای سال خبر داد و عنوان کرد: طبق آمار رسمی ثبت احوال استان، در این مدت ۸ هزار و ۷۳۱ نوزاد به دنیا آمده که ۸ هزار و ۷۲۷ نوزاد تحت پوشش طرح قرار گرفتند. احمدی شادمهری با بیان این که از این تعداد ۴۵ نوزاد به مرحله مداخله راه پیدا کردند، اضافه کرد: ۳۱ نوزاد دارودرمانی شده و ۱۴ نوزاد سمعک دریافت کردند. به گفته وی از این تعداد ۳ نوزاد کم شنوایی عمیق، ۵ نوزاد کم شنوایی شدید، ۲ نوزاد کم شنوایی متوسط و ۴ نوزاد کم شنوایی ملایم داشتند.

معاون امور توسعه پیشگیری با اشاره به این که ۲۱ پایگاه غربالگری تشخیص کم شنوایی در تمام زایشگاه های استان آماده ارائه خدمت هستند، خاطرنشان کرد: این طرح که در خراسان جنوبی از نیمه دوم سال ۸۷  با پوشش ۱۲ درصدی آغاز شد، اکنون به پوشش ۹۹ درصدی جامعه هدف رسیده است.

معاون امور توسعه پیشگیری با بیان این که امسال سومین سال اجرای طرح کشوری غربالگری شنوایی کودکان پیش دبستانی ۳ تا ۵ سال است، اضافه کرد: این طرح به صورت پایلوت در مهدکودک های زیرمجموعه بهزیستی در دو شهرستان بیرجند از ابتدای آذر و قائن از ۱۵ آذر شروع خواهد شد.احمدی شادمهری با اشاره به این که حدود ۵ هزار کودک در این برنامه غربالگری خواهند شد، ادامه داد: انجام معاینات در مهدکودک های حاشیه شهر و روستاها رایگان می باشد.

وی همچنین از برگزاری مراسم نمادین سومین سال اجرای طرح غربالگری شنوایی کودکان ۳ تا ۵ سال در ۳۰ آبان و در یکی از مهدهای کودک مرکز استان خبر داد.