🔹معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: ۵۵ درصد پرونده های جوانی جمعیت پرداخت شده و ۴۵ درصد در نوبت پرداخت است.
پ سید محمدرضا طالبی در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اظهار داشت: لحظه به لحظه زندگی شهید سلیمانی با برنامه بود، او پرورش یافته مکتب فاطمی و مدافع حریم اسلام بود و هیچ طرح و برنامه وی بدون اذن ولایت انجام نمی شد.
🔹معاون استاندار با بیان اینکه باید منش مکتب شهید سلیمانی را الگو بگیریم، افزود: در راستای ترویج و توسعه مکتب شهید سلیمانی باید حرکت کنیم.
🔹طالبی، جوانی جمعیت را دغدغه مسئولان با توجه به سالمندی جمعیت و موضوعات امنیتی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: سالمندی جمعیت نوعی تهدید است در نتیجه مجلس قانون خوبی برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب کرده که باید قانون را اجرا کنیم.
🔹به گفته وی؛ عمده مفاد این قانون با توجه به وضعیت فعلی، قابلیت اجرا دارد.
🔹معاون استاندار گفت: تمام دستگاه های متولی جوانی جمعیت باید این قانون را مطالعه کرده و دغدغه و پیگیری های لازم را برای اجرا داشته باشیم.
🔹به گفته وی؛ گزارش بانک های استان با توجه به منابع موجود در این خصوص خوب بوده است.
🔹طالبی با اشاره به اینکه در چهار شهرستان استان، میانگین نرخ باروری کشوری بالای (۲.۵) بود و شامل قانون جوانی جمعیت نمی شد، اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده این شهرستان ها هم از امتیازات این قانون برخوردار شدند تا نتیجه عکس نشود.
🔹وی با تأکید بر اینکه بانک ها به دنبال افزایش منابع در حوزه تسهیلات ازدواج و فرزندآوری باشند، ادامه داد: ۵۵ درصد پرونده های جوانی جمعیت پرداخت شده و ۴۵ درصد نیز در نوبت پرداخت است.
🔹معاون استاندار به منابع مالی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در حوزه خوابگاه های دانشجویی متأهلی اتفاقات خوبی افتاده و برخی پروژه ها هم در دست اقدام است که جای خرسندی دارد.
🔹طالبی تأکید کرد: دستگاه های مسئول و متولی قانون جوانی جمعیت باید اهتمام ویژه داشته باشند و اطلاع رسانی ها نیز درخصوص قوانین جوانی جمعیت در راستای خدمات رسانی بیشتر به مردم در دستور کار باشد.
🔹به گفته وی؛ دستگاه های فرهنگی باید گزارشی از اقدامات قانون جوانی جمعیت را ارائه دهند.
🔹وی گفت: اقدامات وسیعی در زمینه توزیع سبد معیشیت یا جهیزیه انجام شده اما بانک اطلاعاتی کامل از افرادی که واقعاً به این کمک ها نیاز دارند وجود ندارد، لذا باید عدالت در توزیع این کمک ها رعایت شود.
🔹معاون استاندار با اشاره به اینکه خراسان جنوبی در بحث سبد غذایی زنان باردار جزو استان های برخوردار محاسبه شده، گفت: این مهم به هیچ عنوان قابل قبول نیست، لذا با پیگیری دستگاه‌ های اجرایی متولی مشکل رفع شده و در حال حاضر هزار و ۳۹۵ زن باردار دهک اول استان مشمول شدند و تا سقف چهار میلیون ریال اقلام غذایی رایگان دریافت کنند.
🔹طالبی ادامه داد: باید این افراد از طریق دانشگاه علوم پزشکی مطلع شده و بتوانند برای استفاده از سهمیه اقدام کنند و امیدواریم که در مراحل بعدی تعداد مشمولان از دیگر دهک ها افرایش یابد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور