🔹به نام آنکه جان را فکرت آموخت

“مَن عَلَّمَنی حَرفاً فَقَد صَیَّرَنی عَبداً”(امام علی(ع))
انسان ها از همان روزی که پا به عرصه حیات می گذارند، به منظور کشف راز و رمزهای اطراف خود، شروع به تعلیم و آموختن می کنند، لذا فراگیری علم و دانش در طول تاریخ زندگی بشر، اهمیت فراوانی داشته و دارد.
🔹اگر چه موضوع رواج علم و دانش مورد توجه همه ادیان و مذاهب بوده، اما در هیچ کیشی به اندازه دین مبین اسلام، این مسئله مورد عنایت قرار نگرفته است، تا آن جا که قرآن، این آسمانی ترین کتاب، اساس و پایه تعلیم و روشنگری قرار می گیرد؛ “به انسان چیزی را که نمی دانست، آموخت”. (علق/۵)
همین اهمیت جایگاه علم آموزی در آموزه های اسلامی است که سبب شده تعلیم و تعلم از مهمترین امور سعادت آفرین برای بشر عنوان گردد و معلمی، شغل انبیا نامیده شود.
🔹در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز با تأسی از دین مبین اسلام، معلمان، جایگاه ویژه ای یافته اند، تا آن جا که رهبر معظم انقلاب می فرمایند؛ “یکی از کارهای واجب ما این است که آحاد ملت ما، از کوچک و بزرگ، از مقامات عالی تا آحاد مردم، قدر معلم را بدانند، اهمیت معلم را درک کنند، حرمت معلم را بشناسند؛ این از کارهای بسیار اساسی است” .
و به واسطه همین پایگاه رفیع است که پاسداشت مقام معلم در تقویم مناسبت ها جایگاه ویژه‌ای پیدا می کند و دوازدهم اردیبهشت ماه، روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری، بزرگ معلمِ مدرسه انقلاب که امام خمینی(ره) وی را درختی پرثمر نامید، روزی برای ارج نهادن به سنت حسنه تعلیم و تعلم و تجلیل از مقام شامخ معلمان، این طلایه داران روشنگری و جلوه های عشق، ایثار و فداکاری در عرصه های علم و دانش تعیین می شود.
🔹اینجانب، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری، روز معلم را به همه معلمین عزیز و فرهنگیان گرانقدر که نقش بی بدیلی در پیشرفت و ترقی کشور دارند، تبریک عرض نموده، از تلاش‌های ارزنده اساتید، مربیان، دبیران و آموزگاران محترم در خطه عالم پرور و فرهنگ دوست خراسان جنوبی تشکر می کنم.
🔹امید که در سایه عنایات حضرت ولی عصر(عج) و با همت والای همه معلمان عزیز این دیار، ضمن تربیت و پرورش نیروی انسانی توانمند، متعهد و متخصص، به اهداف عالیه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در گام دوم انقلاب دست یابیم و به زودی شاهد اعتلا و پیشرفت خراسان جنوبی در مسیر توسعه همه جانبه و پایدار باشیم.
🔹حمید ملانوری شمسی
استاندار خراسان جنوبی